APC Rack PDU Basic Zero U power distribution unit (AP7555A)
SKU:
AP7555A
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
APC Rack PDU Basic Zero U power distribution unit (AP7555A)
SKU:
AP7555A
Description
APC Rack PDU Basic Zero U power distribution unit (AP7555A)
APC Rack PDU Basic Zero U power distribution unit
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Output connections | – (3) IEC 320 C13 – (6) IEC 320 C19 |
| Input connection type | IEC 309 32A 3P+N+PE |
| Features | |
| Cable length | 1.83 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.83 m |
| Power | |
| Maximum power | 22000 W |
| Nominal input voltage | 400 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 22080 VA |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 55 x 88 x 927 mm |
| Weight | 4.75 kg |
| Width | 55 mm |
| Depth | 88 mm |
| Height | 927 mm |
| Package width | 286 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 1054 mm |
| Package weight | 6.25 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 286 x 70 x 1054 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 286 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 1054 mm |
| Package weight | 6.25 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 286 x 70 x 1054 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “APC Rack PDU Basic Zero U power distribution unit (AP7555A)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “APC Rack PDU Basic Zero U power distribution unit (AP7555A)” Cancel reply
Description
APC Rack PDU Basic Zero U power distribution unit (AP7555A)
APC Rack PDU Basic Zero U power distribution unit
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Output connections | – (3) IEC 320 C13 – (6) IEC 320 C19 |
| Input connection type | IEC 309 32A 3P+N+PE |
| Features | |
| Cable length | 1.83 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.83 m |
| Power | |
| Maximum power | 22000 W |
| Nominal input voltage | 400 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Load capacity | 22080 VA |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 55 x 88 x 927 mm |
| Weight | 4.75 kg |
| Width | 55 mm |
| Depth | 88 mm |
| Height | 927 mm |
| Package width | 286 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 1054 mm |
| Package weight | 6.25 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 286 x 70 x 1054 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 286 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 1054 mm |
| Package weight | 6.25 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 286 x 70 x 1054 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EPDU1116S
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1132M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1216B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EPDU1116M
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AP7821B
In Stock
Excl. VAT: £503.48
Incl. VAT: £604.17
Incl. VAT: £604.17
SKU: AP8858EU3
In Stock
Excl. VAT: £626.17
Incl. VAT: £751.41
Incl. VAT: £751.41
SKU: AP7921B
In Stock
Excl. VAT: £721.01
Incl. VAT: £865.21
Incl. VAT: £865.21
SKU: SMX120RMBP2U
In Stock
Excl. VAT: £892.68
Incl. VAT: £1,071.21
Incl. VAT: £1,071.21
SKU: APDU9953
In Stock
Excl. VAT: £1,030.00
Incl. VAT: £1,236.00
Incl. VAT: £1,236.00
SKU: AP8653
In Stock
Excl. VAT: £1,397.16
Incl. VAT: £1,676.59
Incl. VAT: £1,676.59
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.