Antec Neo ECO Modular NE750G M GB power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11759)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec Neo ECO Modular NE750G M GB power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11759)
Description
Antec Neo ECO Modular NE750G M GB power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11759)
Antec Neo ECO Modular NE750G M GB power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Silent mode | Yes |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.4 |
| Certification | cTUVus / TUV / CB / RCM / CE / FCC / BIS / BSMI / KC / UKCA / ICES |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Certification | cTUVus / TUV / CB / RCM / CE / FCC / BIS / BSMI / KC / UKCA / ICES |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Input current | 10 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+12V) | 744 W |
| Combined power (+5V) | 100 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 62 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Overcharge, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 92% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Floppy drive power connector | 1 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Packaging content | |
| Cables included | PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.37 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.53 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 7 year(s) |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Certification | cTUVus / TUV / CB / RCM / CE / FCC / BIS / BSMI / KC / UKCA / ICES |
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Antec Neo ECO Modular NE750G M GB power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11759)
Antec Neo ECO Modular NE750G M GB power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Silent mode | Yes |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.4 |
| Certification | cTUVus / TUV / CB / RCM / CE / FCC / BIS / BSMI / KC / UKCA / ICES |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Certification | cTUVus / TUV / CB / RCM / CE / FCC / BIS / BSMI / KC / UKCA / ICES |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Input current | 10 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+12V) | 744 W |
| Combined power (+5V) | 100 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 62 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Overcharge, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 92% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Floppy drive power connector | 1 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Packaging content | |
| Cables included | PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.37 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.53 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 7 year(s) |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Certification | cTUVus / TUV / CB / RCM / CE / FCC / BIS / BSMI / KC / UKCA / ICES |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | Antec |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| cable management | fully modular |
| ATX version | 3 |
| Product colour | Black |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, FCC, BIS, BSMI, KC, UKCA, ICES |
| On/off switch | Yes |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 5 - 10 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 849.6 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 70.8 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 0.125 |
| Hold time | 150 ms |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 12 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| ATX power connector (12+4 pin) | Yes |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Package weight | 4.62 kg |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £56.58
Key Features:
| Brand | Antec |
| Modularity | Fully Modular |
| PSU Form Factor | ATX |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Device Type | Power supply - active Power Factor Correction (PFC) - internal |
| 80 PLUS Certification | 80 PLUS Gold |
| Input Voltage | AC 100-240 V |
| Power Capacity | 1000 Watt |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, FCC, BIS, BSMI, KC, UKCA, ICES |
| Product colour | Black |
| Total power | 1000 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 6 - 12 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 996 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 83 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 0.125 |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Overcharge, Short circuit, Under voltage |
Incl. VAT: £128.80
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.