Antec NE1300G M, PCIe 5.0 Ready, Fully Modular, 80PLUS Gold, Single Rail, 108A, 120mm FDB Fan, ATX3.0 PSU (0-761345-11399)
SKU:
0-761345-11399
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Antec NE1300G M, PCIe 5.0 Ready, Fully Modular, 80PLUS Gold, Single Rail, 108A, 120mm FDB Fan, ATX3.0 PSU (0-761345-11399)” Cancel reply
Description
Antec NE1300G M, PCIe 5.0 Ready, Fully Modular, 80PLUS Gold, Single Rail, 108A, 120mm FDB Fan, ATX3.0 PSU (0-761345-11399)
Antec NE1300G M, PCIe 5.0 Ready, Fully Modular, 80PLUS Gold, Single Rail, 108A, 120mm FDB Fan, ATX3.0 PSU
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, FCC, BIS, BSMI, KC, UKCA, ICES |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 1300 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 7.5 – 15 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 1296 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 108 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Hold time | 150 ms |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 12 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| ATX power connector (12+4 pin) | Yes |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.0 |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, FCC, BIS, BSMI, KC, UKCA, ICES |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.66 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Package weight | 4.68 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, FCC, BIS, BSMI, KC, UKCA, ICES |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Antec Neo ECO Modular NE1000G M White ATX 3.0 power supply unit 1000 W 20+4 pin ATX (0-761345-11791)
SKU: 0-761345-11791
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-06487
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11659
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 5XV5K
In Stock
Excl. VAT: £49.45
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £59.34
SKU: USP-RPS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Power Supply Units |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Total power | 995 W |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Grey |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Certification | CE, FCC, IC |
In Stock
Excl. VAT: £314.90
Incl. VAT: £377.88
Incl. VAT: £377.88
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.