Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11671)
SKU:
0-761345-11671
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11671)
SKU:
0-761345-11671
Description
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11671)
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Certification | TUV, CB, CE, KC |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 550 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Input current | 5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit |
| Efficiency | 85% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 7 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Purpose | PC |
| Certification | TUV, CB, CE, KC |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.1 kg |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Certification | TUV, CB, CE, KC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11671)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11671)” Cancel reply
Description
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11671)
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W 20+4 pin ATX ATX Black
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Certification | TUV, CB, CE, KC |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 550 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Input current | 5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit |
| Efficiency | 85% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 7 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Purpose | PC |
| Certification | TUV, CB, CE, KC |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.1 kg |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Certification | TUV, CB, CE, KC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AT-MMCR-PWR-AC-60
Available on Backorder
Get Instant Price
Antec Neo ECO Modular NE1000G M White ATX 3.0 power supply unit 1000 W 20+4 pin ATX (0-761345-11791)
SKU: 0-761345-11791
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11703
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-06487
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11653-4
In Stock
Excl. VAT: £37.61
Incl. VAT: £45.13
Incl. VAT: £45.13
SKU: 9TMRF
In Stock
Excl. VAT: £60.95
Incl. VAT: £73.14
Incl. VAT: £73.14
SKU: USP-RPS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Power Supply Units |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Total power | 995 W |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Grey |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Certification | CE, FCC, IC |
In Stock
Excl. VAT: £323.50
Incl. VAT: £388.20
Incl. VAT: £388.20
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.