Antec VP 400 PC power supply unit 400 W 20+4 pin ATX ATX (0-761345-06487)
SKU:
0-761345-06487
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec VP 400 PC power supply unit 400 W 20+4 pin ATX ATX (0-761345-06487)
SKU:
0-761345-06487
Description
Antec VP 400 PC power supply unit 400 W 20+4 pin ATX ATX (0-761345-06487)
Antec VP 400 PC power supply unit 400 W 20+4 pin ATX ATX
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.3 |
| Safety | CE, TÜV, CB, CCC |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
| Safety | CE, TÜV, CB, CCC |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Power | |
| Total power | 400 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 47 – 63 Hz |
| Input current | 4 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 336 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 22 A |
| Max output current (+12V1) | 18 A |
| Max output current (+12V2) | 17 A |
| Max output current (+5V) | 18 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Efficiency | 82% |
| Power management | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 4 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 3 |
| PCI Express power connectors (6-pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| CPU power connectors (8-pin) | 1 |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Certificates | |
| Safety | CE, TÜV, CB, CCC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Power management | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Antec VP 400 PC power supply unit 400 W 20+4 pin ATX ATX (0-761345-06487)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Antec VP 400 PC power supply unit 400 W 20+4 pin ATX ATX (0-761345-06487)” Cancel reply
Description
Antec VP 400 PC power supply unit 400 W 20+4 pin ATX ATX (0-761345-06487)
Antec VP 400 PC power supply unit 400 W 20+4 pin ATX ATX
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.3 |
| Safety | CE, TÜV, CB, CCC |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
| Safety | CE, TÜV, CB, CCC |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Power | |
| Total power | 400 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 47 – 63 Hz |
| Input current | 4 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 336 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 22 A |
| Max output current (+12V1) | 18 A |
| Max output current (+12V2) | 17 A |
| Max output current (+5V) | 18 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Efficiency | 82% |
| Power management | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 4 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 3 |
| PCI Express power connectors (6-pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| CPU power connectors (8-pin) | 1 |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Certificates | |
| Safety | CE, TÜV, CB, CCC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Power management | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 0-761345-11399
Available on Backorder
Get Instant Price
Antec Neo ECO Modular NE1000G M White ATX 3.0 power supply unit 1000 W 20+4 pin ATX (0-761345-11791)
SKU: 0-761345-11791
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11671
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11659
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11653-4
In Stock
Excl. VAT: £37.61
Incl. VAT: £45.13
Incl. VAT: £45.13
SKU: 9XD51
In Stock
Excl. VAT: £49.45
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £59.34
SKU: 9TMRF
In Stock
Excl. VAT: £60.95
Incl. VAT: £73.14
Incl. VAT: £73.14
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.