Antec Cuprum Strike CSK750H 750W PSU, 120mm Silent Fan, 80 PLUS Bronze, Semi Modular, UK Plug, Flat Black Cables, CircuitShield Industrial-Grade Protections (0-761345-11769-2)
SKU:
0-761345-11769-2
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec Cuprum Strike CSK750H 750W PSU, 120mm Silent Fan, 80 PLUS Bronze, Semi Modular, UK Plug, Flat Black Cables, CircuitShield Industrial-Grade Protections (0-761345-11769-2)
SKU:
0-761345-11769-2
Description
Antec Cuprum Strike CSK750H 750W PSU, 120mm Silent Fan, 80 PLUS Bronze, Semi Modular, UK Plug, Flat Black Cables, CircuitShield Industrial-Grade Protections (0-761345-11769-2)
Antec Cuprum Strike CSK750H 750W PSU, 120mm Silent Fan, 80 PLUS Bronze, Semi Modular, UK Plug, Flat Black Cables, CircuitShield Industrial-Grade Protections
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.31 |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC, KC |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC, KC |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Input current | 10 – 5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 696 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 58 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Hold time | 500 ms |
| Efficiency | 88% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 55 cm |
| SATA power cable length | 500,650,800,950 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 500,650,800 mm |
| PCI Express power cable length | 65 cm |
| CPU power cable length | 80 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 3 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| PCI Express connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Semi-Modular |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.19 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC, KC |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Antec Cuprum Strike CSK750H 750W PSU, 120mm Silent Fan, 80 PLUS Bronze, Semi Modular, UK Plug, Flat Black Cables, CircuitShield Industrial-Grade Protections (0-761345-11769-2)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Antec Cuprum Strike CSK750H 750W PSU, 120mm Silent Fan, 80 PLUS Bronze, Semi Modular, UK Plug, Flat Black Cables, CircuitShield Industrial-Grade Protections (0-761345-11769-2)” Cancel reply
Description
Antec Cuprum Strike CSK750H 750W PSU, 120mm Silent Fan, 80 PLUS Bronze, Semi Modular, UK Plug, Flat Black Cables, CircuitShield Industrial-Grade Protections (0-761345-11769-2)
Antec Cuprum Strike CSK750H 750W PSU, 120mm Silent Fan, 80 PLUS Bronze, Semi Modular, UK Plug, Flat Black Cables, CircuitShield Industrial-Grade Protections
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.31 |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC, KC |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC, KC |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Input current | 10 – 5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 696 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 58 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Hold time | 500 ms |
| Efficiency | 88% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 55 cm |
| SATA power cable length | 500,650,800,950 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 500,650,800 mm |
| PCI Express power cable length | 65 cm |
| CPU power cable length | 80 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 3 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| PCI Express connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Semi-Modular |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.19 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC, KC |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 0-761345-11703
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11759
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11653-4
In Stock
Excl. VAT: £37.61
Incl. VAT: £45.13
Incl. VAT: £45.13
SKU: CGFJT
In Stock
Excl. VAT: £47.15
Incl. VAT: £56.58
Incl. VAT: £56.58
SKU: R9JGD
In Stock
Excl. VAT: £48.30
Incl. VAT: £57.96
Incl. VAT: £57.96
SKU: 9XD51
In Stock
Excl. VAT: £49.45
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £59.34
SKU: J1J77
In Stock
Excl. VAT: £49.45
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £59.34
SKU: 9TMRF
In Stock
Excl. VAT: £60.95
Incl. VAT: £73.14
Incl. VAT: £73.14
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.