Antec Signature 1000W Fully Modular 80+ Titanum Power Supply (0-761345-11713-5)
SKU:
0-761345-11713-5
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec Signature 1000W Fully Modular 80+ Titanum Power Supply (0-761345-11713-5)
SKU:
0-761345-11713-5
Description
Antec Signature 1000W Fully Modular 80+ Titanum Power Supply (0-761345-11713-5)
Antec Signature 1000W Fully Modular 80+ Titanum Power Supply
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Antec Signature 1000W Fully Modular 80+ Titanum Power Supply (0-761345-11713-5)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Antec Signature 1000W Fully Modular 80+ Titanum Power Supply (0-761345-11713-5)” Cancel reply
Description
Antec Signature 1000W Fully Modular 80+ Titanum Power Supply (0-761345-11713-5)
Antec Signature 1000W Fully Modular 80+ Titanum Power Supply
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 0-761345-11659
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11769-2
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11759
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-06487
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11671
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: R9JGD
In Stock
Excl. VAT: £48.30
Incl. VAT: £57.96
Incl. VAT: £57.96
SKU: 5XV5K
In Stock
Excl. VAT: £49.45
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £59.34
SKU: J1J77
In Stock
Excl. VAT: £49.45
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £59.34
SKU: 0-761345-11394-6
Key Features:
| Brand | Antec |
| Modularity | Fully Modular |
| PSU Form Factor | ATX |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Device Type | Power supply - active Power Factor Correction (PFC) - internal |
| 80 PLUS Certification | 80 PLUS Gold |
| Input Voltage | AC 100-240 V |
| Power Capacity | 1000 Watt |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, FCC, BIS, BSMI, KC, UKCA, ICES |
| Product colour | Black |
| Total power | 1000 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 6 - 12 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 996 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 83 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 0.125 |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Overcharge, Short circuit, Under voltage |
In Stock
Excl. VAT: £107.33
Incl. VAT: £128.80
Incl. VAT: £128.80
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.