Antec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11659)
SKU:
0-761345-11659
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11659)
SKU:
0-761345-11659
Description
Antec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11659)
Antec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 pin ATX ATX Black
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC/Server |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Power | |
| Total power | 700 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 47 – 63 Hz |
| Input current | 5 A |
| Power factor | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 130 W |
| Combined power (+12V) | 648 W |
| Combined power (+5V) | 130 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 54 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 85% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 50 cm |
| SATA power cable length | 500,650,800 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 650,800 mm |
| PCI Express power cable length | 65 cm |
| CPU power cable length | 60 cm |
| Floppy disk drive cable length | 95 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 7 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Floppy drive power connector | 1 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.89 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.31 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Antec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11659)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Antec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11659)” Cancel reply
Description
Antec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11659)
Antec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 pin ATX ATX Black
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC/Server |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Power | |
| Total power | 700 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 47 – 63 Hz |
| Input current | 5 A |
| Power factor | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 130 W |
| Combined power (+12V) | 648 W |
| Combined power (+5V) | 130 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 54 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 85% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 50 cm |
| SATA power cable length | 500,650,800 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 650,800 mm |
| PCI Express power cable length | 65 cm |
| CPU power cable length | 60 cm |
| Floppy disk drive cable length | 95 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 7 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Floppy drive power connector | 1 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.89 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.31 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 0-761345-11671
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AT-MMCR-PWR-AC-60
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11389-2
Key Features:
| Brand | Antec |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| cable management | fully modular |
| ATX version | 3 |
| Product colour | Black |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, FCC, BIS, BSMI, KC, UKCA, ICES |
| On/off switch | Yes |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 5 - 10 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 849.6 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 70.8 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 0.125 |
| Hold time | 150 ms |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 12 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| ATX power connector (12+4 pin) | Yes |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Package weight | 4.62 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11748-7
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11759
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11653-4
In Stock
Excl. VAT: £37.61
Incl. VAT: £45.13
Incl. VAT: £45.13
SKU: CGFJT
In Stock
Excl. VAT: £47.15
Incl. VAT: £56.58
Incl. VAT: £56.58
SKU: R9JGD
In Stock
Excl. VAT: £48.30
Incl. VAT: £57.96
Incl. VAT: £57.96
SKU: 9TMRF
In Stock
Excl. VAT: £60.95
Incl. VAT: £73.14
Incl. VAT: £73.14
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.