Brother TZE-151 DirectLabel black on Transparent Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm (TZE151)
SKU:
TZE151
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Brother TZE-151 DirectLabel black on Transparent Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm (TZE151)
SKU:
TZE151
Description
Brother TZE-151 DirectLabel black on Transparent Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm (TZE151)
Brother TZE-151 DirectLabel black on Transparent Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm
Specifications
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on transparent |
| Rolls per pack | 1 |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Black |
| Compatibility | PT-1400, PT-1500, PT-1500PC, PT-1600, PT-1900, PT-1910, PT-1950, PT-2110, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-2730, PT-2730VP, PT-330, PT-350, PT-3600, PT-520, PT-530, PT-540, PT-550, PT-580C, PT-7500, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN, PT-D600, PT-D600VP, PT-E500, PT-E550W, PT-H500LI, PT-P700, PT-P750W, PT-P750WVP |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Black |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 436 mm |
| Package width | 344 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 264 mm |
| Package weight | 94 g |
| Packaging content | |
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 64 g |
| Width | 29 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 344 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 264 mm |
| Package depth | 436 mm |
| Package weight | 94 g |
| Height | 105 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 315 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 436 mm |
| Country of origin | Philippines |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Brother TZE-151 DirectLabel black on Transparent Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm (TZE151)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Brother TZE-151 DirectLabel black on Transparent Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm (TZE151)” Cancel reply
Description
Brother TZE-151 DirectLabel black on Transparent Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm (TZE151)
Brother TZE-151 DirectLabel black on Transparent Laminat 24mm x 8m for Brother P-Touch TZ 3.5-24mm/HSE/36mm/6-24mm/6-36mm
Specifications
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on transparent |
| Rolls per pack | 1 |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Microwave proof | Yes |
| Laminated | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Black |
| Compatibility | PT-1400, PT-1500, PT-1500PC, PT-1600, PT-1900, PT-1910, PT-1950, PT-2110, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-2730, PT-2730VP, PT-330, PT-350, PT-3600, PT-520, PT-530, PT-540, PT-550, PT-580C, PT-7500, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN, PT-D600, PT-D600VP, PT-E500, PT-E550W, PT-H500LI, PT-P700, PT-P750W, PT-P750WVP |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Black |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 436 mm |
| Package width | 344 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 264 mm |
| Package weight | 94 g |
| Packaging content | |
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Depth | 68 mm |
| Weight | 64 g |
| Width | 29 mm |
| Tape size | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Package width | 344 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 264 mm |
| Package depth | 436 mm |
| Package weight | 94 g |
| Height | 105 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 315 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 1.2 cm |
| Package depth | 436 mm |
| Country of origin | Philippines |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: DK44605
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22205
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22251
In Stock
Get Instant Price
SKU: BDL7J000058040
In Stock
Excl. VAT: £36.92
Incl. VAT: £44.30
Incl. VAT: £44.30
SKU: DK22606
In Stock
Excl. VAT: £41.89
Incl. VAT: £50.27
Incl. VAT: £50.27
SKU: DR2000
In Stock
Excl. VAT: £78.29
Incl. VAT: £93.95
Incl. VAT: £93.95
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.