Brother DR-2000 Drum kit, 12K pages/5% for Brother HL-2030 (DR2000)
SKU:
DR2000
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £78.29
Incl. VAT: £93.95
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Brother DR-2000 Drum kit, 12K pages/5% for Brother HL-2030 (DR2000)
SKU:
DR2000
Description
Brother DR-2000 Drum kit, 12K pages/5% for Brother HL-2030 (DR2000)
Brother DR-2000 Drum kit, 12K pages/5% for Brother HL-2030
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Brother DCP-7010 / DCP-7010L / FAX-2820 / HL-2030 / FAX-2920 / DCP-7025 / HL-2040 / HL-2070N / MFC-7225N / MFC-7420 / MFC-7820N |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 207 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 355 mm |
| Weight | 449 g |
| Package weight | 907 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 907 g |
| Technical details | |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.7 cm |
| Pallet gross weight | 174 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Brother DR-2000 Drum kit, 12K pages/5% for Brother HL-2030 (DR2000)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £78.29
Incl. VAT: £93.95
Delivery Date:
Tuesday, May 19
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Brother DR-2000 Drum kit, 12K pages/5% for Brother HL-2030 (DR2000)” Cancel reply
Description
Brother DR-2000 Drum kit, 12K pages/5% for Brother HL-2030 (DR2000)
Brother DR-2000 Drum kit, 12K pages/5% for Brother HL-2030
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Brother DCP-7010 / DCP-7010L / FAX-2820 / HL-2030 / FAX-2920 / DCP-7025 / HL-2040 / HL-2070N / MFC-7225N / MFC-7420 / MFC-7820N |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 207 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 355 mm |
| Weight | 449 g |
| Package weight | 907 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 907 g |
| Technical details | |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.7 cm |
| Pallet gross weight | 174 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: DK44605
In Stock
Get Instant Price
SKU: DKBU99
In Stock
Get Instant Price
SKU: TZ221
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK11209
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22211
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22214
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22246
In Stock
Excl. VAT: £20.53
Incl. VAT: £24.63
Incl. VAT: £24.63
SKU: BDL7J000058040
In Stock
Excl. VAT: £36.92
Incl. VAT: £44.30
Incl. VAT: £44.30
SKU: DK22606
In Stock
Excl. VAT: £41.89
Incl. VAT: £50.27
Incl. VAT: £50.27
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.