TELTONIKA RUT956 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT956200100)
SKU:
RUT956200100
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TELTONIKA RUT956 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT956200100)
SKU:
RUT956200100
Description
TELTONIKA RUT956 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT956200100)
TELTONIKA RUT956 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router
| Mobile module | 4G (LTE) – Cat 4 up to 150 Mbps, 3G – Up to 42 Mbps, 2G – Up to 236.8 kbps. |
| SIM switch | 2 SIM cards, auto-switch cases: weak signal, data limit, SMS limit, roaming, no network, network denied, data connection fail, SIM idle protection |
| Status | Signal strength, SINR, RSRPO, RSRQ, Bytes sent/received |
| Bridge | Direct connection (bridge) between mobile ISP and device on LAN |
| SMS | SMS status, SMS configuration, send/read SMS via HTTP POST/GET, EMAIL to SMS, SMS to EMAIL, SMS to HTTP, SMS to SMS, scheduled SMS, SMS autoreply, SMPP |
| Black/White list | Operator black/white list |
| Multiple PDN (optional) | Possibility to use different PDNs for multiple network access and services |
| WIRELESS | |
|---|---|
| Wireless mode | IEEE 802.11b/g/n, Access Point (AP), Station (STA) |
| WiFi | WPA2-Enterprise (with external/internal Radius server), WPA2-PSK, WPA-PSK, WEP, MAC Filter |
| WiFi security | WPA2-Enterprise – PEAP, TLS, TTLS. AES-CCMP, TKIP, Auto Cipher modes. Client separation |
| SSID | SSID stealth mode and access control based on MAC address |
| WiFi users | Up to 100 simultaneous connections |
| Hotspot | Captive portal (Hotspot), internal/external Radius server , built in customizable landing page |
| ETHERNET | |
| WAN | 1 x WAN (can be configured to LAN) 10/100 Mbps, comply IEEE 802.3, IEEE 802.3u standards, supports auto MDI/MDIX |
| LAN | 3 x LAN ports, 10/100 Mbps, comply IEEE 802.3, IEEE 802.3u standards, supports auto MDI/MDIX |
| NETWORK | |
| Routing | Static routing, Dynamic routing (BGP, OSPF v2, RIP v1/v2) |
| Network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, MQTT |
| Connection monitoring | Ping Reboot, Periodic Reboot, LCP and ICMP for link inspection |
| Firewall | Port forward, traffic rules, custom rules |
| DHCP | Static and dynamic IP alocation |
| QoS | Traffic priority quening by source/destination, service, protocol or port |
| DDNS | Supported >25 service providers, others can be configured manually |
| Network backup | VRRP, Mobile, Wired and WiFi WAN options, each of which can be used as backup |
| Load balancing | Balance your internet traffic over multiple WAN connections |
| NetSnapper (optional) | Mobile connection management, data compression VPN client (not available in standard FW) |
| SSHFS (optional) | Possibility to mount remote file system via SSH protocol (not available in standard FW) |
| SYSTEM CHARACTERISTICS | |
| CPU | Atheros Wasp, MIPS 74Kc, 550MHz |
| RAM | 128MB, DDR2 |
| FLASH memory | 16MB SPI Flash |
| POWER | |
| Connector | 4 pin industrial DC power socket |
| Input voltage range | 9 – 30 VDC (4 pin industrial socket), reverse polarity protection; surge protection >31VDC 10us max. |
| PoE (passive) | Passive PoE over spare pairs. Possibility to power up through LAN port, not compatible with IEEE802.3af and 802.3at standards |
| Power consumption | < 2W idle, < 7W Max. |
| PHYSICAL INTERFACES (PORTS, LEDS, ANTENNAS, BUTTONS, SIM) | |
| Ethernet | 4 x RJ45 ports, 10/100 Mbps |
| Status LEDs | 1 x bi-color connection status LED, 5x connection strength LEDs, 4x LAN status LEDs, 1x Power LED |
| SIM | 2 x SIM slots (Mini SIM -2FF, 2st form factor), 1.8V/3V |
| Power | 4 pin industrial DC power socket |
| Anntenas | 2 x SMA for LTE, 2 x RP-SMA for WiFi antenna connectors |
| Reset | Reset/restore to default button |
| PHYSICAL SPECIFICATION | |
| Casing material | Aluminium housing, plastic panels |
| Dimensions | 80 mm x 106 mm x 46 mm (H x W x D) |
| Weight | 235g |
| Mounting options | DIN rail (can be mounted on two sides), flat surface placement |
| OPERATING ENVIRONMENT | |
| Operating temperature | -40 C to 75 C |
| Operating humidity | 10% to 90% non-condensing |
| Ingress Protection Rating | IP30 |
| MTBF | 270000 h |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TELTONIKA RUT956 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT956200100)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TELTONIKA RUT956 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT956200100)” Cancel reply
Description
TELTONIKA RUT956 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT956200100)
TELTONIKA RUT956 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router
| Mobile module | 4G (LTE) – Cat 4 up to 150 Mbps, 3G – Up to 42 Mbps, 2G – Up to 236.8 kbps. |
| SIM switch | 2 SIM cards, auto-switch cases: weak signal, data limit, SMS limit, roaming, no network, network denied, data connection fail, SIM idle protection |
| Status | Signal strength, SINR, RSRPO, RSRQ, Bytes sent/received |
| Bridge | Direct connection (bridge) between mobile ISP and device on LAN |
| SMS | SMS status, SMS configuration, send/read SMS via HTTP POST/GET, EMAIL to SMS, SMS to EMAIL, SMS to HTTP, SMS to SMS, scheduled SMS, SMS autoreply, SMPP |
| Black/White list | Operator black/white list |
| Multiple PDN (optional) | Possibility to use different PDNs for multiple network access and services |
| WIRELESS | |
|---|---|
| Wireless mode | IEEE 802.11b/g/n, Access Point (AP), Station (STA) |
| WiFi | WPA2-Enterprise (with external/internal Radius server), WPA2-PSK, WPA-PSK, WEP, MAC Filter |
| WiFi security | WPA2-Enterprise – PEAP, TLS, TTLS. AES-CCMP, TKIP, Auto Cipher modes. Client separation |
| SSID | SSID stealth mode and access control based on MAC address |
| WiFi users | Up to 100 simultaneous connections |
| Hotspot | Captive portal (Hotspot), internal/external Radius server , built in customizable landing page |
| ETHERNET | |
| WAN | 1 x WAN (can be configured to LAN) 10/100 Mbps, comply IEEE 802.3, IEEE 802.3u standards, supports auto MDI/MDIX |
| LAN | 3 x LAN ports, 10/100 Mbps, comply IEEE 802.3, IEEE 802.3u standards, supports auto MDI/MDIX |
| NETWORK | |
| Routing | Static routing, Dynamic routing (BGP, OSPF v2, RIP v1/v2) |
| Network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, MQTT |
| Connection monitoring | Ping Reboot, Periodic Reboot, LCP and ICMP for link inspection |
| Firewall | Port forward, traffic rules, custom rules |
| DHCP | Static and dynamic IP alocation |
| QoS | Traffic priority quening by source/destination, service, protocol or port |
| DDNS | Supported >25 service providers, others can be configured manually |
| Network backup | VRRP, Mobile, Wired and WiFi WAN options, each of which can be used as backup |
| Load balancing | Balance your internet traffic over multiple WAN connections |
| NetSnapper (optional) | Mobile connection management, data compression VPN client (not available in standard FW) |
| SSHFS (optional) | Possibility to mount remote file system via SSH protocol (not available in standard FW) |
| SYSTEM CHARACTERISTICS | |
| CPU | Atheros Wasp, MIPS 74Kc, 550MHz |
| RAM | 128MB, DDR2 |
| FLASH memory | 16MB SPI Flash |
| POWER | |
| Connector | 4 pin industrial DC power socket |
| Input voltage range | 9 – 30 VDC (4 pin industrial socket), reverse polarity protection; surge protection >31VDC 10us max. |
| PoE (passive) | Passive PoE over spare pairs. Possibility to power up through LAN port, not compatible with IEEE802.3af and 802.3at standards |
| Power consumption | < 2W idle, < 7W Max. |
| PHYSICAL INTERFACES (PORTS, LEDS, ANTENNAS, BUTTONS, SIM) | |
| Ethernet | 4 x RJ45 ports, 10/100 Mbps |
| Status LEDs | 1 x bi-color connection status LED, 5x connection strength LEDs, 4x LAN status LEDs, 1x Power LED |
| SIM | 2 x SIM slots (Mini SIM -2FF, 2st form factor), 1.8V/3V |
| Power | 4 pin industrial DC power socket |
| Anntenas | 2 x SMA for LTE, 2 x RP-SMA for WiFi antenna connectors |
| Reset | Reset/restore to default button |
| PHYSICAL SPECIFICATION | |
| Casing material | Aluminium housing, plastic panels |
| Dimensions | 80 mm x 106 mm x 46 mm (H x W x D) |
| Weight | 235g |
| Mounting options | DIN rail (can be mounted on two sides), flat surface placement |
| OPERATING ENVIRONMENT | |
| Operating temperature | -40 C to 75 C |
| Operating humidity | 10% to 90% non-condensing |
| Ingress Protection Rating | IP30 |
| MTBF | 270000 h |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: RUT901
In Stock
Excl. VAT: £113.39
Incl. VAT: £136.07
Incl. VAT: £136.07
SKU: RUTX12000300
In Stock
Excl. VAT: £352.34
Incl. VAT: £422.81
Incl. VAT: £422.81
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.