Teltonika RUT901 cellular network device Cellular network router (RUT901)
SKU:
RUT901
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £113.39
Incl. VAT: £136.07
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Teltonika RUT901 cellular network device Cellular network router (RUT901)
SKU:
RUT901
Description
Teltonika RUT901 cellular network device Cellular network router (RUT901)
Teltonika RUT901 cellular network device Cellular network router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 3G, 4G, LTE |
| Sustainability certificates | CB, EAC, UKCA |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, SFTP, FTP, SMTP, SSL/TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Cellular interface | |
| Number of SIM cards | 2 |
| Network | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, SFTP, FTP, SMTP, SSL/TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Black |
| Reset button | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
| Number of SIM cards | 2 |
| Data network | 3G, 4G, LTE |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Security | |
| Security algorithms | AES-CCMP, SNMPv2, SNMPv3, SSID, TKIP, WPA-PSK, WPA2-EAP, WPA2-PSK, WPA3-EAP, WPA3-SAE |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| URL filtering | Yes |
| DMZ support | Yes |
| VPN support | DES-CBC 64, RC2-CBC 128, DES-EDE-CBC 128, DES-EDE3-CBC 192, DESX-CBC 192, BF-CBC 128, RC2-40-CBC 40, CAST5-CBC 128, RC2-64-CBC 64, AES-128-CBC 128, AES-128-CFB 128, AES-128-CFB1 128, AES-128-CFB8 128, AES-128-OFB 128, AES-128-GCM 128, AES-192-CFB 192, AES-192-CFB1 192, AES-192-CFB8 192, AES-192-OFB 192, AES-192-CBC 192, AES-192-GCM 192, AES-256-GCM 256, AES-256-CFB 256, AES-256-CFB1 256, AES-256-CFB8 256, AES-256-OFB 256, AES-256-CBC 256 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Material | |
| Housing material | Aluminium |
| Performance | |
| Operating system installed | RutOS |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| RAM capacity | 128 GB |
| Antenna | |
| Antenna connector type | SMA/RP-SMA |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Power | |
| Power source type | AC, DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 297 g |
| Width | 110 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 50 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Teltonika RUT901 cellular network device Cellular network router (RUT901)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £113.39
Incl. VAT: £136.07
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Teltonika RUT901 cellular network device Cellular network router (RUT901)” Cancel reply
Description
Teltonika RUT901 cellular network device Cellular network router (RUT901)
Teltonika RUT901 cellular network device Cellular network router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 3G, 4G, LTE |
| Sustainability certificates | CB, EAC, UKCA |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, SFTP, FTP, SMTP, SSL/TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Cellular interface | |
| Number of SIM cards | 2 |
| Network | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, SFTP, FTP, SMTP, SSL/TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Black |
| Reset button | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
| Number of SIM cards | 2 |
| Data network | 3G, 4G, LTE |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Security | |
| Security algorithms | AES-CCMP, SNMPv2, SNMPv3, SSID, TKIP, WPA-PSK, WPA2-EAP, WPA2-PSK, WPA3-EAP, WPA3-SAE |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| URL filtering | Yes |
| DMZ support | Yes |
| VPN support | DES-CBC 64, RC2-CBC 128, DES-EDE-CBC 128, DES-EDE3-CBC 192, DESX-CBC 192, BF-CBC 128, RC2-40-CBC 40, CAST5-CBC 128, RC2-64-CBC 64, AES-128-CBC 128, AES-128-CFB 128, AES-128-CFB1 128, AES-128-CFB8 128, AES-128-OFB 128, AES-128-GCM 128, AES-192-CFB 192, AES-192-CFB1 192, AES-192-CFB8 192, AES-192-OFB 192, AES-192-CBC 192, AES-192-GCM 192, AES-256-GCM 256, AES-256-CFB 256, AES-256-CFB1 256, AES-256-CFB8 256, AES-256-OFB 256, AES-256-CBC 256 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Material | |
| Housing material | Aluminium |
| Performance | |
| Operating system installed | RutOS |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| RAM capacity | 128 GB |
| Antenna | |
| Antenna connector type | SMA/RP-SMA |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Power | |
| Power source type | AC, DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 297 g |
| Width | 110 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 50 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SXTR&FG621-EA
In Stock
Get Instant Price
SKU: RUTX14000200
In Stock
Excl. VAT: £282.88
Incl. VAT: £339.45
Incl. VAT: £339.45
SKU: RUTX12000300
In Stock
Excl. VAT: £352.34
Incl. VAT: £422.81
Incl. VAT: £422.81
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.