TELTONIKA RUT241 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT241001000)
SKU:
RUT241001000
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £119.50
Incl. VAT: £143.40
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TELTONIKA RUT241 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT241001000)
SKU:
RUT241001000
Description
TELTONIKA RUT241 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT241001000)
TELTONIKA RUT241 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Built-in display | No |
| Mounting | DIN-rail |
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Cellular interface | |
| Number of SIM cards | 1 |
| 4G standard | LTE |
| 2G bands supported | 900,1800 MHz |
| 3G bands supported | 850,900,2100 MHz |
| 4G bands supported | 2300,2500,2600 MHz |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Mounting | DIN-rail |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Industrial |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
| Number of SIM cards | 1 |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| 2G bands supported | 900,1800 MHz |
| 3G bands supported | 850,900,2100 MHz |
| 4G bands supported | 2300,2500,2600 MHz |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Material | |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Performance | |
| Operating system installed | RutOS |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor frequency | 0.58 GHz |
| RAM capacity | 0.128 GB |
| RAM type | DDR2 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
| Antenna connector type | SMA |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 3 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 9 – 30 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 125 g |
| Width | 83 mm |
| Depth | 74 mm |
| Height | 25 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TELTONIKA RUT241 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT241001000)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £119.50
Incl. VAT: £143.40
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TELTONIKA RUT241 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT241001000)” Cancel reply
Description
TELTONIKA RUT241 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router (RUT241001000)
TELTONIKA RUT241 3G/4G Cat4 Industrial Cellular Router
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Built-in display | No |
| Mounting | DIN-rail |
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Cellular interface | |
| Number of SIM cards | 1 |
| 4G standard | LTE |
| 2G bands supported | 900,1800 MHz |
| 3G bands supported | 850,900,2100 MHz |
| 4G bands supported | 2300,2500,2600 MHz |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Mounting | DIN-rail |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Industrial |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
| Number of SIM cards | 1 |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| 2G bands supported | 900,1800 MHz |
| 3G bands supported | 850,900,2100 MHz |
| 4G bands supported | 2300,2500,2600 MHz |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Material | |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Performance | |
| Operating system installed | RutOS |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor frequency | 0.58 GHz |
| RAM capacity | 0.128 GB |
| RAM type | DDR2 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
| Antenna connector type | SMA |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 3 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 9 – 30 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 125 g |
| Width | 83 mm |
| Depth | 74 mm |
| Height | 25 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SXTR&FG621-EA
In Stock
Get Instant Price
SKU: RUT200013000
In Stock
Excl. VAT: £90.17
Incl. VAT: £108.21
Incl. VAT: £108.21
SKU: RUT901
In Stock
Excl. VAT: £113.39
Incl. VAT: £136.07
Incl. VAT: £136.07
SKU: RUTX14000200
In Stock
Excl. VAT: £282.88
Incl. VAT: £339.45
Incl. VAT: £339.45
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.