Teltonika RUT200 Industrial Cellular Router (RUT200013000)
SKU:
RUT200013000
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £90.17
Incl. VAT: £108.21
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Teltonika RUT200 Industrial Cellular Router (RUT200013000)
SKU:
RUT200013000
Description
Teltonika RUT200 Industrial Cellular Router (RUT200013000)
Teltonika RUT200 Industrial Cellular Router
Description
RUT200
INDUSTRIAL CELLULAR ROUTER
RUT200 is a compact industrial cellular router that provides reliable, mission-critical connectivity in rigorous conditions common in industries like automation, transportation, and manufacturing. This model is equipped with 4G LTE, Wi-Fi, and two Ethernet ports, making it ideal for quickly setting up primary and backup connectivity with remote management capabilities.
INDUSTRIAL CELLULAR ROUTER
RUT200 is a compact industrial cellular router that provides reliable, mission-critical connectivity in rigorous conditions common in industries like automation, transportation, and manufacturing. This model is equipped with 4G LTE, Wi-Fi, and two Ethernet ports, making it ideal for quickly setting up primary and backup connectivity with remote management capabilities.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Cellular interface | |
| 4G standard | LTE |
| Network | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Design | |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Black |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | LAN, Power |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| SIM card type | MiniSIM |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port | No |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| Security algorithms | AES-CCMP, TKIP, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise-PEAP, WPA2-PSK |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CB |
| Material | |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Performance | |
| Certification | CB |
| Operating system installed | RutOS |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor frequency | 0.58 GHz |
| RAM capacity | 0.128 GB |
| RAM type | DDR2 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
| Antenna connector type | SMA/RP-SMA |
| Antennas quantity | 3 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 125 g |
| Width | 83 mm |
| Depth | 74 mm |
| Height | 25 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Teltonika RUT200 Industrial Cellular Router (RUT200013000)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £90.17
Incl. VAT: £108.21
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Teltonika RUT200 Industrial Cellular Router (RUT200013000)” Cancel reply
Description
Teltonika RUT200 Industrial Cellular Router (RUT200013000)
Teltonika RUT200 Industrial Cellular Router
Description
RUT200
INDUSTRIAL CELLULAR ROUTER
RUT200 is a compact industrial cellular router that provides reliable, mission-critical connectivity in rigorous conditions common in industries like automation, transportation, and manufacturing. This model is equipped with 4G LTE, Wi-Fi, and two Ethernet ports, making it ideal for quickly setting up primary and backup connectivity with remote management capabilities.
INDUSTRIAL CELLULAR ROUTER
RUT200 is a compact industrial cellular router that provides reliable, mission-critical connectivity in rigorous conditions common in industries like automation, transportation, and manufacturing. This model is equipped with 4G LTE, Wi-Fi, and two Ethernet ports, making it ideal for quickly setting up primary and backup connectivity with remote management capabilities.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Cellular interface | |
| 4G standard | LTE |
| Network | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SMNP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
| Design | |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Black |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | LAN, Power |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| SIM card type | MiniSIM |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port | No |
| Security | |
| Port forwarding | Yes |
| Security algorithms | AES-CCMP, TKIP, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise-PEAP, WPA2-PSK |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CB |
| Material | |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Performance | |
| Certification | CB |
| Operating system installed | RutOS |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor frequency | 0.58 GHz |
| RAM capacity | 0.128 GB |
| RAM type | DDR2 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
| Antenna connector type | SMA/RP-SMA |
| Antennas quantity | 3 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 125 g |
| Width | 83 mm |
| Depth | 74 mm |
| Height | 25 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: RUT241001000
In Stock
Excl. VAT: £119.50
Incl. VAT: £143.40
Incl. VAT: £143.40
SKU: LHGGM&EG18-EA
In Stock
Excl. VAT: £220.80
Incl. VAT: £264.96
Incl. VAT: £264.96
SKU: RUTX12000300
In Stock
Excl. VAT: £352.34
Incl. VAT: £422.81
Incl. VAT: £422.81
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.