TELTONIKA RUTX12 LTE Router. With 2 x Quectel EG06-E (RUTX12000300)
SKU:
RUTX12000300
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £352.34
Incl. VAT: £422.81
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TELTONIKA RUTX12 LTE Router. With 2 x Quectel EG06-E (RUTX12000300)
SKU:
RUTX12000300
Description
TELTONIKA RUTX12 LTE Router. With 2 x Quectel EG06-E (RUTX12000300)
TELTONIKA RUTX12 LTE Router. With 2 x Quectel EG06-E
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 3G, 4G |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet client, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3au, IEEE 802.3az |
| DHCP client | Yes |
| Cellular interface | |
| 4G standard | LTE |
| Network | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet client, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Silver |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power, Status |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile network | |
| Data network | 3G, 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | Yes |
| Security | |
| Firewall | Yes |
| GPS Performance | |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, UKCA, EAC, UCRF, CITC, ANRT, ICASA, NOM, Anatel, RCM, SIRIM, NTC, NBTC, CB, E-mark |
| Material | |
| Housing material | Aluminium |
| Performance | |
| Certification | CE, UKCA, EAC, UCRF, CITC, ANRT, ICASA, NOM, Anatel, RCM, SIRIM, NTC, NBTC, CB, E-mark |
| Operating system installed | RutOS |
| GPS (satellite) | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 0.717 GHz |
| RAM capacity | 0.256 GB |
| RAM type | DDR3 |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 8 |
| Power | |
| Input voltage | 9 – 50 V |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 540 g |
| Width | 132 mm |
| Depth | 95.1 mm |
| Height | 44.2 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TELTONIKA RUTX12 LTE Router. With 2 x Quectel EG06-E (RUTX12000300)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £352.34
Incl. VAT: £422.81
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TELTONIKA RUTX12 LTE Router. With 2 x Quectel EG06-E (RUTX12000300)” Cancel reply
Description
TELTONIKA RUTX12 LTE Router. With 2 x Quectel EG06-E (RUTX12000300)
TELTONIKA RUTX12 LTE Router. With 2 x Quectel EG06-E
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Data network | 3G, 4G |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet client, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3au, IEEE 802.3az |
| DHCP client | Yes |
| Cellular interface | |
| 4G standard | LTE |
| Network | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet client, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Silver |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power, Status |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile network | |
| Data network | 3G, 4G |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | Yes |
| Security | |
| Firewall | Yes |
| GPS Performance | |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, UKCA, EAC, UCRF, CITC, ANRT, ICASA, NOM, Anatel, RCM, SIRIM, NTC, NBTC, CB, E-mark |
| Material | |
| Housing material | Aluminium |
| Performance | |
| Certification | CE, UKCA, EAC, UCRF, CITC, ANRT, ICASA, NOM, Anatel, RCM, SIRIM, NTC, NBTC, CB, E-mark |
| Operating system installed | RutOS |
| GPS (satellite) | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 0.717 GHz |
| RAM capacity | 0.256 GB |
| RAM type | DDR3 |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 8 |
| Power | |
| Input voltage | 9 – 50 V |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 540 g |
| Width | 132 mm |
| Depth | 95.1 mm |
| Height | 44.2 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: LHGGM&EG18-EA
In Stock
Excl. VAT: £220.80
Incl. VAT: £264.96
Incl. VAT: £264.96
SKU: ATLGM&EG18-EA
In Stock
Excl. VAT: £255.50
Incl. VAT: £306.60
Incl. VAT: £306.60
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.