Mikrotik Chateau LTE12 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Black, White (RBD53G-5HACD2HND-TC&EG12-EA)
SKU:
RBD53G-5HACD2HND-TC&EG12-EA
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £187.67
Incl. VAT: £225.21
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Mikrotik Chateau LTE12 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Black, White (RBD53G-5HACD2HND-TC&EG12-EA)
SKU:
RBD53G-5HACD2HND-TC&EG12-EA
Description
Mikrotik Chateau LTE12 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Black, White (RBD53G-5HACD2HND-TC&EG12-EA)
Mikrotik Chateau LTE12 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Black, White
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Mikrotik Chateau LTE12 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Black, White (RBD53G-5HACD2HND-TC&EG12-EA)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £187.67
Incl. VAT: £225.21
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Mikrotik Chateau LTE12 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Black, White (RBD53G-5HACD2HND-TC&EG12-EA)” Cancel reply
Description
Mikrotik Chateau LTE12 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Black, White (RBD53G-5HACD2HND-TC&EG12-EA)
Mikrotik Chateau LTE12 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) 4G Black, White
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: RBD53IG-5HACD2HND
In Stock
Excl. VAT: £93.15
Incl. VAT: £111.78
Incl. VAT: £111.78
SKU: L009UIGS-2HAXD-IN
In Stock
Excl. VAT: £96.61
Incl. VAT: £115.93
Incl. VAT: £115.93
SKU: AFI-HD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 5250 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Antenna design | Internal |
| Detachable antenna(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
In Stock
Excl. VAT: £210.50
Incl. VAT: £252.60
Incl. VAT: £252.60
SKU: RUTX10000300
In Stock
Excl. VAT: £134.64
Incl. VAT: £161.57
Incl. VAT: £161.57
SKU: CRS125-24G-1S-2HND-IN
In Stock
Excl. VAT: £159.49
Incl. VAT: £191.38
Incl. VAT: £191.38
SKU: AFI-ALN-R
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Memory card slot(s) | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1148 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| 5G | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Memory card slot(s) | No |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Security algorithms | WPA2 |
| Guest access | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Indication light | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 110 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 250 mm |
| Depth | 110 mm |
In Stock
Excl. VAT: £180.50
Incl. VAT: £216.60
Incl. VAT: £216.60
SKU: RUT956100100
In Stock
Excl. VAT: £194.36
Incl. VAT: £233.23
Incl. VAT: £233.23
SKU: CRS326-4C+20G+2Q+RM
In Stock
Excl. VAT: £696.63
Incl. VAT: £835.96
Incl. VAT: £835.96
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.