Mikrotik hAP ac? wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black (RBD53IG-5HACD2HND)
SKU:
RBD53IG-5HACD2HND
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £93.15
Incl. VAT: £111.78
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Mikrotik hAP ac? wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black (RBD53IG-5HACD2HND)
SKU:
RBD53IG-5HACD2HND
Description
Mikrotik hAP ac? wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black (RBD53IG-5HACD2HND)
Mikrotik hAP ac³ wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Processor frequency | 719 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Memory card slot(s) | No |
| Processor model | Qualcomm Atheros IPQ4019 |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Mobile network | |
| 5G | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Memory card slot(s) | No |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 2 |
| Features | |
| Processor frequency | 719 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros IPQ4019 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 251 mm |
| Height | 39 mm |
| Depth | 129 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Mikrotik hAP ac? wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black (RBD53IG-5HACD2HND)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £93.15
Incl. VAT: £111.78
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Mikrotik hAP ac? wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black (RBD53IG-5HACD2HND)” Cancel reply
Description
Mikrotik hAP ac? wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black (RBD53IG-5HACD2HND)
Mikrotik hAP ac³ wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Processor frequency | 719 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Memory card slot(s) | No |
| Processor model | Qualcomm Atheros IPQ4019 |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Mobile network | |
| 5G | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Memory card slot(s) | No |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 2 |
| Features | |
| Processor frequency | 719 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros IPQ4019 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 251 mm |
| Height | 39 mm |
| Depth | 129 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 90IG08T0-MO3H00
In Stock
Excl. VAT: £28.75
Incl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £34.50
SKU: KE100 KIT
In Stock
Excl. VAT: £40.00
Incl. VAT: £48.00
Incl. VAT: £48.00
SKU: RUT200
In Stock
Excl. VAT: £85.32
Incl. VAT: £102.38
Incl. VAT: £102.38
SKU: AFI-HD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 5250 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Antenna design | Internal |
| Detachable antenna(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
In Stock
Excl. VAT: £210.50
Incl. VAT: £252.60
Incl. VAT: £252.60
SKU: AFI-ALN-R
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Memory card slot(s) | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1148 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| 5G | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Memory card slot(s) | No |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Security algorithms | WPA2 |
| Guest access | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Indication light | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 110 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 250 mm |
| Depth | 110 mm |
In Stock
Excl. VAT: £180.50
Incl. VAT: £216.60
Incl. VAT: £216.60
SKU: RUT956100100
In Stock
Excl. VAT: £194.36
Incl. VAT: £233.23
Incl. VAT: £233.23
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.