Mikrotik wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) (CRS125-24G-1S-2HND-IN)
SKU:
CRS125-24G-1S-2HND-IN
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £159.49
Incl. VAT: £191.38
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Mikrotik wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) (CRS125-24G-1S-2HND-IN)
SKU:
CRS125-24G-1S-2HND-IN
Description
Mikrotik wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) (CRS125-24G-1S-2HND-IN)
Mikrotik CRS125-24G-1S-2HND-IN wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| DSL features | |
| xDSL connection | No |
| Performance | |
| Processor frequency | 600 MHz |
| Processor cores | 1 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Processor model | Qualcomm Atheros AR9344 |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, QPSK |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 24 |
| DC-in jack | Yes |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| Internal memory | 128 MB |
| xDSL connection | No |
| USB ports quantity | 1 |
| Rack mounting | No |
| Input current | 1.2 A |
| Features | |
| Processor frequency | 600 MHz |
| Processor cores | 1 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Processor model | Qualcomm Atheros AR9344 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Output voltage | 24 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -35 – 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 285 mm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 145 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Mikrotik wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) (CRS125-24G-1S-2HND-IN)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £159.49
Incl. VAT: £191.38
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Mikrotik wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) (CRS125-24G-1S-2HND-IN)” Cancel reply
Description
Mikrotik wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) (CRS125-24G-1S-2HND-IN)
Mikrotik CRS125-24G-1S-2HND-IN wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| DSL features | |
| xDSL connection | No |
| Performance | |
| Processor frequency | 600 MHz |
| Processor cores | 1 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Processor model | Qualcomm Atheros AR9344 |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, QPSK |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 24 |
| DC-in jack | Yes |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| Internal memory | 128 MB |
| xDSL connection | No |
| USB ports quantity | 1 |
| Rack mounting | No |
| Input current | 1.2 A |
| Features | |
| Processor frequency | 600 MHz |
| Processor cores | 1 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Processor model | Qualcomm Atheros AR9344 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Output voltage | 24 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -35 – 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 285 mm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 145 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: EX530v
In Stock
Excl. VAT: £47.28
Incl. VAT: £56.73
Incl. VAT: £56.73
SKU: AFI-INS-UK
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Memory card slot(s) | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 995 mm |
| Weight | 215 g |
| Height | 330.5 mm |
| Depth | 978 mm |
In Stock
Excl. VAT: £91.43
Incl. VAT: £109.71
Incl. VAT: £109.71
SKU: RBD53IG-5HACD2HND
In Stock
Excl. VAT: £93.15
Incl. VAT: £111.78
Incl. VAT: £111.78
SKU: AFI-HD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 5250 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Antenna design | Internal |
| Detachable antenna(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
In Stock
Excl. VAT: £210.50
Incl. VAT: £252.60
Incl. VAT: £252.60
SKU: RUTX10000300
In Stock
Excl. VAT: £134.64
Incl. VAT: £161.57
Incl. VAT: £161.57
SKU: D53G-5HACD2HND-TC&RG520F-EU
In Stock
Excl. VAT: £350.72
Incl. VAT: £420.86
Incl. VAT: £420.86
SKU: CRS504-4XQ-IN
In Stock
Excl. VAT: £504.40
Incl. VAT: £605.28
Incl. VAT: £605.28
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD



Reviews
There are no reviews yet.