Brother DK-11201 DirectLabel Etikettes 29mm x 90mm 400 for Brother P-Touch QL/700/800/QL 12-102mm/QL 12-103.6mm (DK11201)
SKU:
DK11201
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, Jun 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, Jun 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Brother DK-11201 DirectLabel Etikettes 29mm x 90mm 400 for Brother P-Touch QL/700/800/QL 12-102mm/QL 12-103.6mm (DK11201)” Cancel reply
Description
Brother DK-11201 DirectLabel Etikettes 29mm x 90mm 400 for Brother P-Touch QL/700/800/QL 12-102mm/QL 12-103.6mm (DK11201)
Brother DK-11201 DirectLabel Etikettes 29mm x 90mm 400 for Brother P-Touch QL/700/800/QL 12-102mm/QL 12-103.6mm
Specifications
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Direct thermal |
| Features | |
| Label colour | Black on white |
| Rolls per pack | 1 |
| Water-resistant | No |
| Oil-resistant | No |
| Heat-resistant | No |
| Heat shrink | No |
| Chemical-resistant | No |
| Suitable for outdoor use | No |
| Laminated | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | DK |
| Print technology | Direct thermal |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black, White |
| Labels per roll | 400 pc(s) |
| Compatibility | Brother QL1050, QL1060N, QL500, QL500A, QL550, QL560, QL560VP, QL570, QL580N, QL650TD, QL700, QL710W, QL720NW |
| Self-laminating | No |
| Weatherproof | No |
| Smear resistant | Yes |
| Humidity resistant | No |
| Flame-retardant | No |
| Corrosion resistant | No |
| Technical details | |
| Tape type | DK |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black, White |
| Labels per roll | 400 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766628112 |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 5 mm |
| Package width | 115 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 275 g |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 115 mm |
| Weight | 213 g |
| Width | 54 mm |
| Package width | 115 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 5 mm |
| Package weight | 275 g |
| Height | 112 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 15.9 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 255.6 kg |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Package depth | 5 mm |
| Country of origin | China |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: CZ1001
In Stock
Get Instant Price
SKU: CZ1003
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK11203
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK11204
In Stock
Get Instant Price
SKU: BU223CL
In Stock
Excl. VAT: £80.41
Incl. VAT: £96.49
Incl. VAT: £96.49
SKU: BU320CL
In Stock
Excl. VAT: £81.35
Incl. VAT: £97.62
Incl. VAT: £97.62
SKU: ADS4100ZU1
In Stock
Excl. VAT: £278.90
Incl. VAT: £334.68
Incl. VAT: £334.68
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.