Cisco Webex Room Bar video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
SKU:
CS-BAR-T-C-K9
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £2,686.11
Incl. VAT: £3,223.33
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Webex Room Bar video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
SKU:
CS-BAR-T-C-K9
Description
Cisco Webex Room Bar video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Cisco Webex Room Bar video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Auto framing | Yes |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Digital zoom | 5x |
| Video formats supported | H.263, H.264 |
| Total megapixels | 12 MP |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Echo cancellation | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Audio system full duplex | Yes |
| Audio beamforming | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | H.263, H.264 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | Micro-USB, USB Type-A, USB Type-C |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI output ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| Interface module | |
| Interface module Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Password protection | Yes |
| Camera | |
| White balance | Auto |
| Sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 1/2.3″ |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Digital zoom | 5x |
| Vertical field of view | 95° |
| Camera type | Single camera |
| Zoom capability | Yes |
| Privacy type | Privacy cover |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 534 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 82 mm |
| Weight | 1.5 kg |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Webex Room Bar video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £2,686.11
Incl. VAT: £3,223.33
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco Webex Room Bar video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system” Cancel reply
Description
Cisco Webex Room Bar video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Cisco Webex Room Bar video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Auto framing | Yes |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Digital zoom | 5x |
| Video formats supported | H.263, H.264 |
| Total megapixels | 12 MP |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Echo cancellation | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Audio system full duplex | Yes |
| Audio beamforming | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | H.263, H.264 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | Micro-USB, USB Type-A, USB Type-C |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI output ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| Interface module | |
| Interface module Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Password protection | Yes |
| Camera | |
| White balance | Auto |
| Sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 1/2.3″ |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Digital zoom | 5x |
| Vertical field of view | 95° |
| Camera type | Single camera |
| Zoom capability | Yes |
| Privacy type | Privacy cover |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 534 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 82 mm |
| Weight | 1.5 kg |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: F8Z274BT
In Stock
Get Instant Price
SKU: 83Z46AA#ABU
Key Features:
| Brand | Poly |
| Product type | Video collaboration bar |
| Product colour | Black, Grey |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Number of cameras | 1 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Digital zoom | 5x |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| Supported video modes | 2160p |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1400 x 1050 (SXGA+), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160 |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| RMS rated power | 3 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Digital zoom | 5x |
| Diagonal field of view | 121° |
| Zoom capability | Yes |
| Number of microphones | 4 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £679.46
Incl. VAT: £815.35
Incl. VAT: £815.35
SKU: 02037-002
In Stock
Excl. VAT: £1,351.35
Incl. VAT: £1,621.62
Incl. VAT: £1,621.62
SKU: CS-BARPRO-K9
In Stock
Excl. VAT: £6,683.99
Incl. VAT: £8,020.78
Incl. VAT: £8,020.78
SKU: CS-BARPRO-C-K9
In Stock
Excl. VAT: £7,064.09
Incl. VAT: £8,476.90
Incl. VAT: £8,476.90
SKU: CS-BRDP55-K9
In Stock
Excl. VAT: £13,652.52
Incl. VAT: £16,383.02
Incl. VAT: £16,383.02
SKU: CS-KIT-EQ-K9
In Stock
Excl. VAT: £17,567.13
Incl. VAT: £21,080.56
Incl. VAT: £21,080.56
SKU: CS-BRDP75-K9
In Stock
Excl. VAT: £22,792.14
Incl. VAT: £27,350.57
Incl. VAT: £27,350.57
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.