Cisco Room Kit EQ video conferencing system 20 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-KIT-EQ-K9)
SKU:
CS-KIT-EQ-K9
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £17,567.13
Incl. VAT: £21,080.56
Delivery Date:
Tomorrow, May 15
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Room Kit EQ video conferencing system 20 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-KIT-EQ-K9)
SKU:
CS-KIT-EQ-K9
Description
Cisco Room Kit EQ video conferencing system 20 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-KIT-EQ-K9)
Cisco Room Kit EQ video conferencing system 20 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Grey |
| Video | |
| HD type | 5K Ultra HD |
| Megapixel (approx.) | 20 MP |
| Optical zoom | 5x |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 5056 x 3888 pixels |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711, G.722, G.722.1, G.729 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Audio system full duplex | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Microphone in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI output ports quantity | 3 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Camera | |
| Sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 1/1.7″ |
| Megapixel (approx.) | 20 MP |
| Optical zoom | 5x |
| Zoom capability | Yes |
| Features | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Power | |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Camera dimensions (WxDxH) | 950 x 103 x 120 mm |
| Width | 473 mm |
| Depth | 202 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.33 kg |
| Camera weight | 4.8 kg |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Room Kit EQ video conferencing system 20 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-KIT-EQ-K9)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £17,567.13
Incl. VAT: £21,080.56
Delivery Date:
Tomorrow, May 15
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco Room Kit EQ video conferencing system 20 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-KIT-EQ-K9)” Cancel reply
Description
Cisco Room Kit EQ video conferencing system 20 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-KIT-EQ-K9)
Cisco Room Kit EQ video conferencing system 20 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Grey |
| Video | |
| HD type | 5K Ultra HD |
| Megapixel (approx.) | 20 MP |
| Optical zoom | 5x |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 5056 x 3888 pixels |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711, G.722, G.722.1, G.729 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Audio system full duplex | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Microphone in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI output ports quantity | 3 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Camera | |
| Sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 1/1.7″ |
| Megapixel (approx.) | 20 MP |
| Optical zoom | 5x |
| Zoom capability | Yes |
| Features | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Power | |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Camera dimensions (WxDxH) | 950 x 103 x 120 mm |
| Width | 473 mm |
| Depth | 202 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.33 kg |
| Camera weight | 4.8 kg |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: CS-T10-WM-L-K9=
In Stock
Excl. VAT: £1,318.59
Incl. VAT: £1,582.31
Incl. VAT: £1,582.31
SKU: 02037-002
In Stock
Excl. VAT: £1,351.35
Incl. VAT: £1,621.62
Incl. VAT: £1,621.62
SKU: CS-BARPRO-K9
In Stock
Excl. VAT: £6,683.99
Incl. VAT: £8,020.78
Incl. VAT: £8,020.78
SKU: CS-BRDP55-K9
In Stock
Excl. VAT: £13,652.52
Incl. VAT: £16,383.02
Incl. VAT: £16,383.02
SKU: CS-KIT-EQ-C-K9
In Stock
Excl. VAT: £17,567.13
Incl. VAT: £21,080.56
Incl. VAT: £21,080.56
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.