Cisco Webex Board Pro 55 G2(CS-BRDP55-K9)
SKU:
CS-BRDP55-K9
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £13,652.52
Incl. VAT: £16,383.02
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Description
Cisco Webex Board Pro 55 G2(CS-BRDP55-K9)
Cisco Webex Board Pro 55 G2
Specification
| Product Description | Cisco Webex Board Pro 55 G2 – video conferencing device |
| Device Type | Video conferencing device |
| VoIP Protocols | H.323, SIP, SRTP |
| Codec | H.263, H.265, H.239, H.264 AVC, G.711, G.722, G.729, G.722.1, AAC-LD, Opus |
| Dimensions (WxDxH) | 127.8 cm x 8 cm x 85.5 cm |
| Weight | 40 kg |
| Display | 55″ IPS / 3840 x 2160 |
| Digital Signaling Protocol | H.323, SIP, H.239, H.460.18, H.460.19, BFCP |
| Data Compression Protocol | G.729, G.711, G.722, H.263, H.264, G.722.1, H.239, H.265 |
| Video Input | Dual digital video camera – USB, HDMI |
| Audio Input | 14 microphones – beamforming |
| Audio Output | Speaker(s) |
| Input Device | 2 digital pens (wireless) |
| Networking | Network adapter – Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Bluetooth, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth LE |
| Power | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Software Certification | Certified for Microsoft Teams Rooms |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Webex Board Pro 55 G2(CS-BRDP55-K9)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £13,652.52
Incl. VAT: £16,383.02
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco Webex Board Pro 55 G2(CS-BRDP55-K9)” Cancel reply
Description
Cisco Webex Board Pro 55 G2(CS-BRDP55-K9)
Cisco Webex Board Pro 55 G2
Specification
| Product Description | Cisco Webex Board Pro 55 G2 – video conferencing device |
| Device Type | Video conferencing device |
| VoIP Protocols | H.323, SIP, SRTP |
| Codec | H.263, H.265, H.239, H.264 AVC, G.711, G.722, G.729, G.722.1, AAC-LD, Opus |
| Dimensions (WxDxH) | 127.8 cm x 8 cm x 85.5 cm |
| Weight | 40 kg |
| Display | 55″ IPS / 3840 x 2160 |
| Digital Signaling Protocol | H.323, SIP, H.239, H.460.18, H.460.19, BFCP |
| Data Compression Protocol | G.729, G.711, G.722, H.263, H.264, G.722.1, H.239, H.265 |
| Video Input | Dual digital video camera – USB, HDMI |
| Audio Input | 14 microphones – beamforming |
| Audio Output | Speaker(s) |
| Input Device | 2 digital pens (wireless) |
| Networking | Network adapter – Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Bluetooth, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth LE |
| Power | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Software Certification | Certified for Microsoft Teams Rooms |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: F8Z274BT
In Stock
Get Instant Price
SKU: UPL-Amp-W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Audio Amplifiers |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.0005 |
| RMS power output per channel (4 Ohm) | 260 W |
| RMS power output per channel (8 Ohm) | 130 W |
| Input impedance | 8 Ω |
| Purpose | Home |
| Product colour | White |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Quick start guide | Yes |
| Material | Plastic |
| Cables included | AC |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| AirPlay | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Maximum current | 2.5 A |
| Power source type | AC |
| Width | 217 mm |
| Depth | 236.8 mm |
| Height | 63.7 mm |
| Weight | 2.4 kg |
In Stock
Excl. VAT: £435.40
Incl. VAT: £522.48
Incl. VAT: £522.48
SKU: 83Z46AA#ABU
Key Features:
| Brand | Poly |
| Product type | Video collaboration bar |
| Product colour | Black, Grey |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Number of cameras | 1 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Digital zoom | 5x |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| Supported video modes | 2160p |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1400 x 1050 (SXGA+), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160 |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| RMS rated power | 3 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Digital zoom | 5x |
| Diagonal field of view | 121° |
| Zoom capability | Yes |
| Number of microphones | 4 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £679.46
Incl. VAT: £815.35
Incl. VAT: £815.35
SKU: CS-T10-WM-L-K9=
In Stock
Excl. VAT: £1,318.59
Incl. VAT: £1,582.31
Incl. VAT: £1,582.31
SKU: 02037-002
In Stock
Excl. VAT: £1,351.35
Incl. VAT: £1,621.62
Incl. VAT: £1,621.62
SKU: CS-BAR-T-C-K9
In Stock
Excl. VAT: £2,686.11
Incl. VAT: £3,223.33
Incl. VAT: £3,223.33
SKU: CS-BARPRO-K9
In Stock
Excl. VAT: £6,683.99
Incl. VAT: £8,020.78
Incl. VAT: £8,020.78
SKU: CS-CODEC-EQ-K9
In Stock
Excl. VAT: £9,249.24
Incl. VAT: £11,099.09
Incl. VAT: £11,099.09
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.