Cisco Room Bar Pro video conferencing system 48 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-BARPRO-C-K9)
SKU:
CS-BARPRO-C-K9
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £7,064.09
Incl. VAT: £8,476.90
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Room Bar Pro video conferencing system 48 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-BARPRO-C-K9)
SKU:
CS-BARPRO-C-K9
Description
Cisco Room Bar Pro video conferencing system 48 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-BARPRO-C-K9)
Cisco Room Bar Pro video conferencing system 48 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Megapixel (approx.) | 48 MP |
| Digital zoom | 5x |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Streaming capability | Yes |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711, G.722, G.722.1, G.729 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Audio system full duplex | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Ports & interfaces | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 2 |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| Reset slot | Yes |
| Micro HDMI ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES, WPA, WPA3 |
| Password protection | Yes |
| Camera | |
| Image sensor size | 1/1.3″ |
| Horizontal field of view | 112° |
| Megapixel (approx.) | 48 MP |
| Digital zoom | 5x |
| Vertical field of view | 94° |
| Camera type | Dual camera |
| Zoom capability | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES, WPA, WPA3 |
| Features | |
| Telepresence | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Power | |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 960 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 4.47 kg |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Room Bar Pro video conferencing system 48 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-BARPRO-C-K9)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £7,064.09
Incl. VAT: £8,476.90
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco Room Bar Pro video conferencing system 48 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-BARPRO-C-K9)” Cancel reply
Description
Cisco Room Bar Pro video conferencing system 48 MP Ethernet LAN Group video conferencing system(CS-BARPRO-C-K9)
Cisco Room Bar Pro video conferencing system 48 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Megapixel (approx.) | 48 MP |
| Digital zoom | 5x |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Streaming capability | Yes |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711, G.722, G.722.1, G.729 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Audio system full duplex | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Ports & interfaces | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 2 |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| Reset slot | Yes |
| Micro HDMI ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES, WPA, WPA3 |
| Password protection | Yes |
| Camera | |
| Image sensor size | 1/1.3″ |
| Horizontal field of view | 112° |
| Megapixel (approx.) | 48 MP |
| Digital zoom | 5x |
| Vertical field of view | 94° |
| Camera type | Dual camera |
| Zoom capability | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES, WPA, WPA3 |
| Features | |
| Telepresence | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Power | |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 960 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 4.47 kg |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: F8Z274BT
In Stock
Get Instant Price
SKU: UPL-Amp-W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Audio Amplifiers |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.0005 |
| RMS power output per channel (4 Ohm) | 260 W |
| RMS power output per channel (8 Ohm) | 130 W |
| Input impedance | 8 Ω |
| Purpose | Home |
| Product colour | White |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Quick start guide | Yes |
| Material | Plastic |
| Cables included | AC |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| AirPlay | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Maximum current | 2.5 A |
| Power source type | AC |
| Width | 217 mm |
| Depth | 236.8 mm |
| Height | 63.7 mm |
| Weight | 2.4 kg |
In Stock
Excl. VAT: £435.40
Incl. VAT: £522.48
Incl. VAT: £522.48
SKU: 02037-002
In Stock
Excl. VAT: £1,351.35
Incl. VAT: £1,621.62
Incl. VAT: £1,621.62
SKU: CS-BARPRO-K9
In Stock
Excl. VAT: £6,683.99
Incl. VAT: £8,020.78
Incl. VAT: £8,020.78
SKU: CS-KIT-EQ-K9
In Stock
Excl. VAT: £17,567.13
Incl. VAT: £21,080.56
Incl. VAT: £21,080.56
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.