Cisco CS-BRDP75-K9 video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
SKU:
CS-BRDP75-K9
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £22,792.14
Incl. VAT: £27,350.57
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco CS-BRDP75-K9 video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
SKU:
CS-BRDP75-K9
Description
Cisco CS-BRDP75-K9 video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Cisco CS-BRDP75-K9 video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Digital zoom | 3x |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Supported video modes | 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Audio | |
| Microphone pick-up range | 4 m |
| Voice codecs | AAC, G.711, G.722, G.722.1, G.729, OPUS |
| Noise reduction | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Audio system full duplex | Yes |
| Audio beamforming | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Line-out | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | HTTPS, TLS |
| Maximum data transfer rate | 20 Mbit/s |
| Bandwidth range(IP) | 768 – 2560 Kbit/s |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Camera | |
| Sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 1/1.7″ |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Digital zoom | 3x |
| Camera type | Dual camera |
| Second camera resolution | 12 MP |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Display | LED |
| Display diagonal | 190.5 cm (75″) |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Viewing angle, vertical | 89° |
| Viewing angle, horizontal | 89° |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Colour depth | 10 bit |
| Microphone | |
| Number of microphones | 12 |
| Security | |
| Security algorithms | HTTPS, TLS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 90% |
| Power | |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 59/60 Hz |
| Current | 4.5 A |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1719 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 1102 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco CS-BRDP75-K9 video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £22,792.14
Incl. VAT: £27,350.57
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco CS-BRDP75-K9 video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system” Cancel reply
Description
Cisco CS-BRDP75-K9 video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Cisco CS-BRDP75-K9 video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Digital zoom | 3x |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Supported video modes | 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Audio | |
| Microphone pick-up range | 4 m |
| Voice codecs | AAC, G.711, G.722, G.722.1, G.729, OPUS |
| Noise reduction | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Audio system full duplex | Yes |
| Audio beamforming | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Line-out | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | HTTPS, TLS |
| Maximum data transfer rate | 20 Mbit/s |
| Bandwidth range(IP) | 768 – 2560 Kbit/s |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Camera | |
| Sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 1/1.7″ |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Digital zoom | 3x |
| Camera type | Dual camera |
| Second camera resolution | 12 MP |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Display | LED |
| Display diagonal | 190.5 cm (75″) |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Viewing angle, vertical | 89° |
| Viewing angle, horizontal | 89° |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Colour depth | 10 bit |
| Microphone | |
| Number of microphones | 12 |
| Security | |
| Security algorithms | HTTPS, TLS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 90% |
| Power | |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 59/60 Hz |
| Current | 4.5 A |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1719 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 1102 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: F8Z274BT
In Stock
Get Instant Price
SKU: 01680-001
In Stock
Excl. VAT: £425.70
Incl. VAT: £510.84
Incl. VAT: £510.84
SKU: 02037-002
In Stock
Excl. VAT: £1,351.35
Incl. VAT: £1,621.62
Incl. VAT: £1,621.62
SKU: CS-BAR-T-C-K9
In Stock
Excl. VAT: £2,686.11
Incl. VAT: £3,223.33
Incl. VAT: £3,223.33
SKU: CS-BARPRO-C-K9
In Stock
Excl. VAT: £7,064.09
Incl. VAT: £8,476.90
Incl. VAT: £8,476.90
SKU: CS-KIT-EQ-K9
In Stock
Excl. VAT: £17,567.13
Incl. VAT: £21,080.56
Incl. VAT: £21,080.56
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.