Cisco CAB-MCP-LC Compatible OM1 Mode Conditioning Patch Cable
SKU:
CAB-MCP-LC
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Patch Cable |
| Connector Type | LC to SC |
| Cable Length | 1m,2m,3m … 20m or Customize |
| Tensile Strength | 70 N |
| Polish | UPC to UPC |
| Cable Diameter | 2.0 mm |
| Length Tolerance | +/- 1cm |
| Return Loss | ≥20dB |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco CAB-MCP-LC Compatible OM1 Mode Conditioning Patch Cable
SKU:
CAB-MCP-LC
| Brand | Cisco |
| Product Type | Patch Cable |
| Connector Type | LC to SC |
| Cable Length | 1m,2m,3m … 20m or Customize |
| Tensile Strength | 70 N |
| Polish | UPC to UPC |
| Cable Diameter | 2.0 mm |
| Length Tolerance | +/- 1cm |
| Return Loss | ≥20dB |
Description
Cisco CAB-MCP-LC Compatible OM1 Mode Conditioning Patch Cable
SM LC to MM SC OM1 MCP Fiber Optic Patch Cable for use with Cisco 1000Base-LX and 10GBase-LRM optics.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Patch Cable |
| Connector Type | LC to SC |
| Cable Length | 1m,2m,3m … 20m or Customize |
| Tensile Strength | 70 N |
| Polish | UPC to UPC |
| Cable Diameter | 2.0 mm |
| Length Tolerance | +/- 1cm |
| Return Loss | ≥20dB |
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco CAB-MCP-LC Compatible OM1 Mode Conditioning Patch Cable” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco CAB-MCP-LC Compatible OM1 Mode Conditioning Patch Cable” Cancel reply
Description
Cisco CAB-MCP-LC Compatible OM1 Mode Conditioning Patch Cable
SM LC to MM SC OM1 MCP Fiber Optic Patch Cable for use with Cisco 1000Base-LX and 10GBase-LRM optics.
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Patch Cable |
| Connector Type | LC to SC |
| Cable Length | 1m,2m,3m … 20m or Customize |
| Tensile Strength | 70 N |
| Polish | UPC to UPC |
| Cable Diameter | 2.0 mm |
| Length Tolerance | +/- 1cm |
| Return Loss | ≥20dB |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SFP-H10GB-CU1M-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: FB3M-LCST-010D
Key Features:
| Brand | Ess Cable |
| Fibre Mode | Multimode |
| Fibre Connector | LC - ST |
| Diameter | 3.0mm |
| Fibre Standard | 50µm core, 125µm Duplex |
In Stock
Get Instant Price
SKU: FB3M-LCST-020D
Key Features:
| Brand | Ess Cable |
| Fibre Mode | Multimode |
| Fibre Connector | LC - ST |
| Diameter | 3.0mm |
| Fibre Standard | 50µm core, 125µm Duplex |
In Stock
Get Instant Price
SKU: SFP-H10GB-CU3M=
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Package width | 227.1 mm |
| Package depth | 287.3 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 272.11 g |
In Stock
Excl. VAT: £42.55
Incl. VAT: £51.06
Incl. VAT: £51.06
SKU: SFP-H10GB-CU1M=
In Stock
Excl. VAT: £58.31
Incl. VAT: £69.97
Incl. VAT: £69.97
SKU: SFP-H10GB-CU2M=
In Stock
Excl. VAT: £78.32
Incl. VAT: £93.98
Incl. VAT: £93.98
SKU: J9736A
In Stock
Excl. VAT: £126.07
Incl. VAT: £151.28
Incl. VAT: £151.28
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.