Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m fibre optic cable SFP+ Black (SFP-H10GB-CU2M=)
SKU:
SFP-H10GB-CU2M=
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £78.32
Incl. VAT: £93.98
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m fibre optic cable SFP+ Black (SFP-H10GB-CU2M=)
SKU:
SFP-H10GB-CU2M=
Description
Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m fibre optic cable SFP+ Black (SFP-H10GB-CU2M=)
Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m fibre optic cable SFP+ Black
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2 m |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m fibre optic cable SFP+ Black (SFP-H10GB-CU2M=)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £78.32
Incl. VAT: £93.98
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m fibre optic cable SFP+ Black (SFP-H10GB-CU2M=)” Cancel reply
Description
Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m fibre optic cable SFP+ Black (SFP-H10GB-CU2M=)
Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m fibre optic cable SFP+ Black
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2 m |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SFP-H10GB-CU1M-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: JL488A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | InfiniBand & Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | SFP28 |
| Connector 2 | SFP28 |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 25 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Weight | 184.2 g |
In Stock
Excl. VAT: £238.80
Incl. VAT: £286.56
Incl. VAT: £286.56
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.