EssCable LC – ST 2m Multimode Duplex LSZH Fibre Patch (FB3M-LCST-020D)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ess Cable |
| Fibre Mode | Multimode |
| Fibre Connector | LC – ST |
| Diameter | 3.0mm |
| Fibre Standard | 50µm core, 125µm Duplex |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
9 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
EssCable LC – ST 2m Multimode Duplex LSZH Fibre Patch (FB3M-LCST-020D)
| Brand | Ess Cable |
| Fibre Mode | Multimode |
| Fibre Connector | LC – ST |
| Diameter | 3.0mm |
| Fibre Standard | 50µm core, 125µm Duplex |
Description
EssCable LC – ST 2m Multimode Duplex LSZH Fibre Patch (FB3M-LCST-020D)
The EssCable FB3M-LCST-020 Fibre Patch Lead features LC to ST connectors, aqua low smoke zero halogen jacket and 50µm fibre core with 125µm cladding. It uses glass threads (fibres) to transmit data. These fibres transmit the data by using modulated light waves. Fibre cables are popular because they have a much greater bandwidth than the standard copper networking cables.
Technical Table
| Brand | Ess Cable |
| Fibre Mode | Multimode |
| Fibre Connector | LC – ST |
| Diameter | 3.0mm |
| Fibre Standard | 50µm core, 125µm Duplex |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
9 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
EssCable LC – ST 2m Multimode Duplex LSZH Fibre Patch (FB3M-LCST-020D)
The EssCable FB3M-LCST-020 Fibre Patch Lead features LC to ST connectors, aqua low smoke zero halogen jacket and 50µm fibre core with 125µm cladding. It uses glass threads (fibres) to transmit data. These fibres transmit the data by using modulated light waves. Fibre cables are popular because they have a much greater bandwidth than the standard copper networking cables.
Technical Table
| Brand | Ess Cable |
| Fibre Mode | Multimode |
| Fibre Connector | LC – ST |
| Diameter | 3.0mm |
| Fibre Standard | 50µm core, 125µm Duplex |
BESTSELLER PRODUCTS
Incl. VAT: £93.98
Incl. VAT: £151.28
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | InfiniBand & Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | SFP28 |
| Connector 2 | SFP28 |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 25 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Weight | 184.2 g |
Incl. VAT: £286.56
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.