Antec VP500P Plus GB power supply unit 500 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11653-4)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £37.61
Incl. VAT: £45.13
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec VP500P Plus GB power supply unit 500 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11653-4)
Description
Antec VP500P Plus GB power supply unit 500 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11653-4)
Antec VP500P Plus GB power supply unit 500 W 20+4 pin ATX ATX Black
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC/Server |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Power | |
| Total power | 500 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 47 – 63 Hz |
| Input current | 4 A |
| Power factor | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 110 W |
| Combined power (+12V) | 456 W |
| Combined power (+5V) | 110 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 18 A |
| Max output current (+12V) | 38 A |
| Max output current (+5V) | 16 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 85% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 50 cm |
| SATA power cable length | 500,650,800 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 650,800 mm |
| PCI Express power cable length | 65 cm |
| CPU power cable length | 60 cm |
| Floppy disk drive cable length | 95 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 7 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Floppy drive power connector | 1 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.71 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.1 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
Excl. VAT: £37.61
Incl. VAT: £45.13
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Antec VP500P Plus GB power supply unit 500 W 20+4 pin ATX ATX Black (0-761345-11653-4)
Antec VP500P Plus GB power supply unit 500 W 20+4 pin ATX ATX Black
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC/Server |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Power | |
| Total power | 500 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 47 – 63 Hz |
| Input current | 4 A |
| Power factor | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 110 W |
| Combined power (+12V) | 456 W |
| Combined power (+5V) | 110 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 18 A |
| Max output current (+12V) | 38 A |
| Max output current (+5V) | 16 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 85% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 50 cm |
| SATA power cable length | 500,650,800 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 650,800 mm |
| PCI Express power cable length | 65 cm |
| CPU power cable length | 60 cm |
| Floppy disk drive cable length | 95 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 7 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Floppy drive power connector | 1 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.71 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.1 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £56.58
Incl. VAT: £57.96
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £73.14
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.