Antec Bronze Power Supply, CSK 650W 80+ Bronze Certified PSU, Continuous Power with 120mm Silent Cooling Fan, ATX 12V 2.31 / EPS 12V, Bronze Power Supply (0-761345-11748-7)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec Bronze Power Supply, CSK 650W 80+ Bronze Certified PSU, Continuous Power with 120mm Silent Cooling Fan, ATX 12V 2.31 / EPS 12V, Bronze Power Supply (0-761345-11748-7)
Description
Antec Bronze Power Supply, CSK 650W 80+ Bronze Certified PSU, Continuous Power with 120mm Silent Cooling Fan, ATX 12V 2.31 / EPS 12V, Bronze Power Supply (0-761345-11748-7)
Antec Bronze Power Supply, CSK 650W 80+ Bronze Certified PSU, Continuous Power with 120mm Silent Cooling Fan, ATX 12V 2.31 / EPS 12V, Bronze Power Supply
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.31 |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC |
| Supported motherboard form factors | ATX |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 650 W |
| Maximum input current (@220V) | 5 A |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 10 – 5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Maximum input current (@110V) | 10 A |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 600 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 50 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit |
| Hold time | 500 ms |
| Efficiency | 88% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 55 cm |
| SATA power cable length | 500,650,800,950 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 650,800 mm |
| PCI Express power cable length | 50 cm |
| CPU power cable length | 65 cm |
| Floppy disk drive cable length | 95 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 7 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), Peripheral (Molex) to SATA 3.3, SATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.95 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), Peripheral (Molex) to SATA 3.3, SATA |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.13 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC |
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Antec Bronze Power Supply, CSK 650W 80+ Bronze Certified PSU, Continuous Power with 120mm Silent Cooling Fan, ATX 12V 2.31 / EPS 12V, Bronze Power Supply (0-761345-11748-7)
Antec Bronze Power Supply, CSK 650W 80+ Bronze Certified PSU, Continuous Power with 120mm Silent Cooling Fan, ATX 12V 2.31 / EPS 12V, Bronze Power Supply
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.31 |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC |
| Supported motherboard form factors | ATX |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 650 W |
| Maximum input current (@220V) | 5 A |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 10 – 5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Maximum input current (@110V) | 10 A |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 600 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 50 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit |
| Hold time | 500 ms |
| Efficiency | 88% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 55 cm |
| SATA power cable length | 500,650,800,950 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 650,800 mm |
| PCI Express power cable length | 50 cm |
| CPU power cable length | 65 cm |
| Floppy disk drive cable length | 95 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 7 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), Peripheral (Molex) to SATA 3.3, SATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.95 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), Peripheral (Molex) to SATA 3.3, SATA |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.13 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, CCC, FCC |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Antec |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| cable management | fully modular |
| ATX version | 3 |
| Product colour | Black |
| Certification | cTUVus, TUV, CB, RCM, CE, FCC, BIS, BSMI, KC, UKCA, ICES |
| On/off switch | Yes |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 5 - 10 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 849.6 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 70.8 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 0.125 |
| Hold time | 150 ms |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 12 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| ATX power connector (12+4 pin) | Yes |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Package weight | 4.62 kg |
Available on Backorder
Antec Neo ECO Modular NE1000G M White ATX 3.0 power supply unit 1000 W 20+4 pin ATX (0-761345-11791)
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £57.96
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £73.14
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.