Ubiquiti UniFi UXG-Max Multi-WAN Security Gateway
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Product colour | White |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (max) | 9.6 W |
| Weight | 520 g |
| Width | 141.8 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 127.6 mm |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| LED indicators | Yes |
| Control display unit | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
Buy new:
Get Instant Price – £149.90Price range: Get Instant Price through £149.90 Ex VAT
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti UniFi UXG-Max Multi-WAN Security Gateway
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Product colour | White |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (max) | 9.6 W |
| Weight | 520 g |
| Width | 141.8 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 127.6 mm |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| LED indicators | Yes |
| Control display unit | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
Description
Ubiquiti UniFi UXG-Max Multi-WAN Security Gateway
Featuring an intuitive plug-and-play design, the Ubiquiti UniFi UXG-MAX boasts up to 15 times the routing performance of its predecessor, the USG, offering full 2.5GbE support across all five of its RJ45 ports. Included in the UXG-MAX’s compact chassis are 4 x 2.5 GbE RJ45 LAN ports, one of which can be remapped to WAN, as well as a dedicated 2.5GbE RJ45 WAN port.
Also supported is Multi-WAN load balancing for the most efficient traffic and load distribution, keeping data flowing smoothly and providing redundancy and failover protocols, as well as a suite of other performance-enhancing features like WiFi QoS with other UniFi APs, application and device type identification, and detailed internet quality reporting.
The UXG-MAX also hosts a number of sophisticated security and advanced networking protocols, such as OpenVPN support for remote work, application-aware firewall rules, VLAN/subnet based traffic segmentation and a full stateful firewall.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Product colour | White |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (max) | 9.6 W |
| Weight | 520 g |
| Width | 141.8 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 127.6 mm |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| LED indicators | Yes |
| Control display unit | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
Get Instant Price – £149.90Price range: Get Instant Price through £149.90 Ex VAT
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Ubiquiti UniFi UXG-Max Multi-WAN Security Gateway
Featuring an intuitive plug-and-play design, the Ubiquiti UniFi UXG-MAX boasts up to 15 times the routing performance of its predecessor, the USG, offering full 2.5GbE support across all five of its RJ45 ports. Included in the UXG-MAX’s compact chassis are 4 x 2.5 GbE RJ45 LAN ports, one of which can be remapped to WAN, as well as a dedicated 2.5GbE RJ45 WAN port.
Also supported is Multi-WAN load balancing for the most efficient traffic and load distribution, keeping data flowing smoothly and providing redundancy and failover protocols, as well as a suite of other performance-enhancing features like WiFi QoS with other UniFi APs, application and device type identification, and detailed internet quality reporting.
The UXG-MAX also hosts a number of sophisticated security and advanced networking protocols, such as OpenVPN support for remote work, application-aware firewall rules, VLAN/subnet based traffic segmentation and a full stateful firewall.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Product colour | White |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Input voltage | 100 – 240 V |
| Power consumption (max) | 9.6 W |
| Weight | 520 g |
| Width | 141.8 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 127.6 mm |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| LED indicators | Yes |
| Control display unit | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
BESTSELLER PRODUCTS
Incl. VAT: £95.80
Incl. VAT: £123.28
Incl. VAT: £192.60
Incl. VAT: £307.02
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Internal memory | 4096 MB |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Product colour | Stainless steel |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Reset button | Yes |
| Power consumption | 180 W |
| Power supply | 240 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 4.4 A |
| Weight | 4.95 kg |
| Width | 442.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Depth | 285.6 mm |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, Ready |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 3.3 cm (1.3") |
| Control display unit | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
Incl. VAT: £451.08
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Internal memory | 16000 MB |
| Ethernet LAN data rates | 2500,10000,25000 Mbit/s |
| Product colour | Grey |
| Enclosure material | Aluminium/SGCC |
| Built-in processor | Yes |
| Number of processors installed | 1 |
| Control display unit | Yes |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM Cortex |
| Mounting type | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Grey |
| Enclosure material | Aluminium/SGCC |
| DHCP server | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500,10000,25000 Mbit/s |
| VPN support | Teleport Zero-Configuration VPN ✓ WireGuard ✓ OpenVPN ✓ L2TP ✓ |
| VPN support | Teleport Zero-Configuration VPN ✓ WireGuard ✓ OpenVPN ✓ L2TP ✓ |
| Firewall security | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| SFP+ ports quantity | 2 |
| Reset button | Yes |
| Power supply | 150 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.291666667 |
| Power consumption (max) | 82 W |
| Weight | 6.5 kg |
| Width | 442.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Depth | 325 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Number of processors installed | 1 |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | LAN |
| Internal memory | 16000 MB |
| Control display unit | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Built-in processor | Yes |
Incl. VAT: £2,398.20
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.