TELTONIKA TRB140 Industrial 4G LTE CAT 4 Single SIM Wired Cellular Router (TRB140005000)
SKU:
TRB140005000
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £102.73
Incl. VAT: £123.28
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
TELTONIKA TRB140 Industrial 4G LTE CAT 4 Single SIM Wired Cellular Router (TRB140005000)
SKU:
TRB140005000
Description
TELTONIKA TRB140 Industrial 4G LTE CAT 4 Single SIM Wired Cellular Router (TRB140005000)
TELTONIKA TRB140 Industrial 4G LTE CAT 4 Single SIM Wired Cellular Router
Specifications
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Features | |
| Antenna type | External |
| Antenna connector type | SMA |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Product colour | Grey |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Protocols | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, SSL v3, TLS, SSH, DHCP, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
| Network | |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cable types supported | Cat4 |
| Security | |
| Firewall security | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| SIM card type | MiniSIM |
| SIM card slot | Yes |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| DC input voltage | 9 – 30 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 134 g |
| Width | 74.5 mm |
| Height | 25 mm |
| Depth | 64.4 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Technical details | |
| Built-in processor | Yes |
| Antenna type | External |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Antenna connector type | SMA |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Antenna | |
| Antenna type | External |
| Antenna connector type | SMA |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “TELTONIKA TRB140 Industrial 4G LTE CAT 4 Single SIM Wired Cellular Router (TRB140005000)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £102.73
Incl. VAT: £123.28
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TELTONIKA TRB140 Industrial 4G LTE CAT 4 Single SIM Wired Cellular Router (TRB140005000)” Cancel reply
Description
TELTONIKA TRB140 Industrial 4G LTE CAT 4 Single SIM Wired Cellular Router (TRB140005000)
TELTONIKA TRB140 Industrial 4G LTE CAT 4 Single SIM Wired Cellular Router
Specifications
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Features | |
| Antenna type | External |
| Antenna connector type | SMA |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Product colour | Grey |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Protocols | |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, SSL v3, TLS, SSH, DHCP, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
| Network | |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cable types supported | Cat4 |
| Security | |
| Firewall security | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| SIM card type | MiniSIM |
| SIM card slot | Yes |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| DC input voltage | 9 – 30 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 134 g |
| Width | 74.5 mm |
| Height | 25 mm |
| Depth | 64.4 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Technical details | |
| Built-in processor | Yes |
| Antenna type | External |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Antenna connector type | SMA |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Antenna | |
| Antenna type | External |
| Antenna connector type | SMA |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: UXG-MAX
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Product colour | White |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 9.6 W |
| Weight | 520 g |
| Width | 141.8 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 127.6 mm |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| LED indicators | Yes |
| Control display unit | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
In Stock
Get Instant Price – £149.90Price range: Get Instant Price through £149.90 Ex VAT
SKU: Oc200
In Stock
Excl. VAT: £59.63
Incl. VAT: £71.55
Incl. VAT: £71.55
SKU: R11e-LR8
In Stock
Excl. VAT: £79.66
Incl. VAT: £95.59
Incl. VAT: £95.59
SKU: CME22-2N-BG77
In Stock
Excl. VAT: £79.83
Incl. VAT: £95.80
Incl. VAT: £95.80
SKU: UDM-SE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Internal memory | 4096 MB |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Product colour | Stainless steel |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Reset button | Yes |
| Power consumption | 180 W |
| Power supply | 240 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 4.4 A |
| Weight | 4.95 kg |
| Width | 442.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Depth | 285.6 mm |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, Ready |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 3.3 cm (1.3") |
| Control display unit | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
In Stock
Excl. VAT: £375.90
Incl. VAT: £451.08
Incl. VAT: £451.08
SKU: UXG-Enterprise
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Internal memory | 16000 MB |
| Ethernet LAN data rates | 2500,10000,25000 Mbit/s |
| Product colour | Grey |
| Enclosure material | Aluminium/SGCC |
| Built-in processor | Yes |
| Number of processors installed | 1 |
| Control display unit | Yes |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM Cortex |
| Mounting type | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Grey |
| Enclosure material | Aluminium/SGCC |
| DHCP server | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500,10000,25000 Mbit/s |
| VPN support | Teleport Zero-Configuration VPN ✓ WireGuard ✓ OpenVPN ✓ L2TP ✓ |
| VPN support | Teleport Zero-Configuration VPN ✓ WireGuard ✓ OpenVPN ✓ L2TP ✓ |
| Firewall security | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| SFP+ ports quantity | 2 |
| Reset button | Yes |
| Power supply | 150 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.291666667 |
| Power consumption (max) | 82 W |
| Weight | 6.5 kg |
| Width | 442.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Depth | 325 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Number of processors installed | 1 |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | LAN |
| Internal memory | 16000 MB |
| Control display unit | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Built-in processor | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £1,998.50
Incl. VAT: £2,398.20
Incl. VAT: £2,398.20
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.