Mikrotik KNOT LR8 Kit gateway/controller 100 Mbit/s (RB924IR-2ND-BT5&BG77&R11E-LR8)
SKU:
RB924IR-2ND-BT5&BG77&R11E-LR8
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £160.50
Incl. VAT: £192.60
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Mikrotik KNOT LR8 Kit gateway/controller 100 Mbit/s (RB924IR-2ND-BT5&BG77&R11E-LR8)
SKU:
RB924IR-2ND-BT5&BG77&R11E-LR8
Description
Mikrotik KNOT LR8 Kit gateway/controller 100 Mbit/s (RB924IR-2ND-BT5&BG77&R11E-LR8)
Mikrotik KNOT LR8 Kit gateway/controller 100 Mbit/s
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Certification | IC |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Features | |
| Antenna gain level (max) | 1.5 dBi |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Processor model | QCA9531 |
| Certification | IC |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| SIM card type | NanoSIM |
| SIM card slot | Yes |
| Serial interface type | RS-485 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC input voltage | 12 – 57 V |
| Power consumption (max) | 23 W |
| Software | |
| Compatible operating systems | RouterOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 122 mm |
| Height | 26 mm |
| Depth | 87 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Technical details | |
| Built-in processor | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Antenna gain level (max) | 1.5 dBi |
| GPS (satellite) | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Memory | |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Certificates | |
| Certification | IC |
| Antenna | |
| Antenna gain level (max) | 1.5 dBi |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Mikrotik KNOT LR8 Kit gateway/controller 100 Mbit/s (RB924IR-2ND-BT5&BG77&R11E-LR8)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £160.50
Incl. VAT: £192.60
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Mikrotik KNOT LR8 Kit gateway/controller 100 Mbit/s (RB924IR-2ND-BT5&BG77&R11E-LR8)” Cancel reply
Description
Mikrotik KNOT LR8 Kit gateway/controller 100 Mbit/s (RB924IR-2ND-BT5&BG77&R11E-LR8)
Mikrotik KNOT LR8 Kit gateway/controller 100 Mbit/s
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Certification | IC |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Features | |
| Antenna gain level (max) | 1.5 dBi |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Processor model | QCA9531 |
| Certification | IC |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| SIM card type | NanoSIM |
| SIM card slot | Yes |
| Serial interface type | RS-485 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC input voltage | 12 – 57 V |
| Power consumption (max) | 23 W |
| Software | |
| Compatible operating systems | RouterOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 122 mm |
| Height | 26 mm |
| Depth | 87 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Technical details | |
| Built-in processor | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Antenna gain level (max) | 1.5 dBi |
| GPS (satellite) | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Memory | |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Certificates | |
| Certification | IC |
| Antenna | |
| Antenna gain level (max) | 1.5 dBi |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: Oc200
In Stock
Excl. VAT: £59.63
Incl. VAT: £71.55
Incl. VAT: £71.55
SKU: CME22-2N-BG77
In Stock
Excl. VAT: £79.83
Incl. VAT: £95.80
Incl. VAT: £95.80
SKU: UCG-Max
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Internal memory | 3072 MB |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 3072 MB |
| Display type | LCM |
| Control display unit | Yes |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM Cortex |
| SSD capacity | 512 GB |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | White |
| Enclosure material | Polycarbonate (PC) |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Bluetooth | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Firewall security | Yes |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 5:00 AM |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 16.1 W |
| Weight | 519 g |
| Width | 141.8 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 127.6 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, LAN |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 3072 MB |
| Display type | LCM |
| Control display unit | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
In Stock
Excl. VAT: £211.50
Incl. VAT: £253.80
Incl. VAT: £253.80
SKU: DECO X50-5G(1-PACK)
In Stock
Excl. VAT: £255.85
Incl. VAT: £307.02
Incl. VAT: £307.02
SKU: TRB500000100
In Stock
Excl. VAT: £304.04
Incl. VAT: £364.85
Incl. VAT: £364.85
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.