Mikrotik CME Gateway – IoT Gateway (CME22-2N-BG77)
SKU:
CME22-2N-BG77
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £79.83
Incl. VAT: £95.80
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Mikrotik CME Gateway – IoT Gateway (CME22-2N-BG77)
SKU:
CME22-2N-BG77
Description
Mikrotik CME Gateway – IoT Gateway (CME22-2N-BG77)
Mikrotik CME Gateway – IoT Gateway
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Features | |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 16 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Processor model | QCA9531 |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| SIM card type | NanoSIM |
| SIM card slot | Yes |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC input voltage | 12 – 57 V |
| Power consumption (max) | 31 W |
| Software | |
| Compatible operating systems | RouterOS v7 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | Gigabit PoE injector Metal rings (two) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Technical details | |
| Built-in processor | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| AC adapter included | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Memory | |
| Internal memory | 16 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Mikrotik CME Gateway – IoT Gateway (CME22-2N-BG77)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £79.83
Incl. VAT: £95.80
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Mikrotik CME Gateway – IoT Gateway (CME22-2N-BG77)” Cancel reply
Description
Mikrotik CME Gateway – IoT Gateway (CME22-2N-BG77)
Mikrotik CME Gateway – IoT Gateway
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Features | |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 16 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Processor model | QCA9531 |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| SIM card type | NanoSIM |
| SIM card slot | Yes |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC input voltage | 12 – 57 V |
| Power consumption (max) | 31 W |
| Software | |
| Compatible operating systems | RouterOS v7 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | Gigabit PoE injector Metal rings (two) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Technical details | |
| Built-in processor | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Processor frequency | 650 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| AC adapter included | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Memory | |
| Internal memory | 16 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: UXG-Lite
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Internal memory | 1000 MB |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory type | DDR3L |
| Internal memory | 1000 MB |
| Control display unit | No |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Processor manufacturer | ARM |
| Product colour | White |
| Enclosure material | Polycarbonate (PC) |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| VLAN support | Yes |
| Security algorithms | IPSec |
| Firewall security | Yes |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 3:00 AM |
| Power consumption (max) | 3.83 W |
| Weight | 320 g |
| Width | 98 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 98 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Sustainability compliance | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| AC adapter included | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Yes |
| Internal memory type | DDR3L |
| Internal memory | 1000 MB |
| Control display unit | No |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
In Stock
Get Instant Price – £95.50Price range: Get Instant Price through £95.50 Ex VAT
SKU: TSW110000030
In Stock
Excl. VAT: £40.65
Incl. VAT: £48.78
Incl. VAT: £48.78
SKU: Oc200
In Stock
Excl. VAT: £59.63
Incl. VAT: £71.55
Incl. VAT: £71.55
SKU: UCG-Max
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Internal memory | 3072 MB |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 3072 MB |
| Display type | LCM |
| Control display unit | Yes |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM Cortex |
| SSD capacity | 512 GB |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | White |
| Enclosure material | Polycarbonate (PC) |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Bluetooth | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Firewall security | Yes |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 5:00 AM |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 16.1 W |
| Weight | 519 g |
| Width | 141.8 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 127.6 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, LAN |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 3072 MB |
| Display type | LCM |
| Control display unit | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
In Stock
Excl. VAT: £211.50
Incl. VAT: £253.80
Incl. VAT: £253.80
SKU: TRB500000100
In Stock
Excl. VAT: £304.04
Incl. VAT: £364.85
Incl. VAT: £364.85
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.