Ubiquiti Networks Covert IP security camera Indoor & outdoor (UVC-AI-THETA)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Form factor | Covert |
| Power consumption | 12.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Product colour | White |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Auto focus | Yes |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Video formats supported | H.264, MJPG |
| Frame rate | 24 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Live view | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 12.5 W |
| AC input voltage | 5 V |
| DC output voltage | 36, 57 |
| DC output current | 0.5 A |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 140 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 330 g |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
Buy new:
Excl. VAT: £222.14
Incl. VAT: £266.57
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
7 In Stock
7 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti Networks Covert IP security camera Indoor & outdoor (UVC-AI-THETA)
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Form factor | Covert |
| Power consumption | 12.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Product colour | White |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Auto focus | Yes |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Video formats supported | H.264, MJPG |
| Frame rate | 24 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Live view | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 12.5 W |
| AC input voltage | 5 V |
| DC output voltage | 36, 57 |
| DC output current | 0.5 A |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 140 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 330 g |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
Description
Ubiquiti Networks Covert IP security camera Indoor & outdoor (UVC-AI-THETA)
The Ubiquiti UniFi Protect Camera AI Theta is a security camera system designed specifically for interior design professionals. It comes with an 8 MP wide-angle lens for wall-mounted applications and a 12 MP fisheye 360° lens for ceiling-mounted applications. Additionally, it includes two-way audio, an advanced AI processing engine for long-range smart detections, and a color LCM display for monitoring device status.
UVC-AI-Theta Key Features:
- Designed specifically for interior design professionals
- Includes an 8 MP wide-angle lens for wall-mounted applications
- Comes with a 12 MP fisheye 360° lens for ceiling-mounted applications
- Features two-way audio and advanced AI processing engine for long-range smart detections
- Equipped with a color LCM display for monitoring device status.
Overall, this camera system offers high-quality features that cater to the needs of interior design professionals who prioritise security and aesthetics. It allows for versatile mounting options and comes equipped with advanced technology to enhance security and monitoring capabilities.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Form factor | Covert |
| Power consumption | 12.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Product colour | White |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Auto focus | Yes |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Video formats supported | H.264, MJPG |
| Frame rate | 24 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Live view | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 12.5 W |
| AC input voltage | 5 V |
| DC output voltage | 36, 57 |
| DC output current | 0.5 A |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 140 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 330 g |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
Excl. VAT: £222.14
Incl. VAT: £266.57
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
7 In Stock
7 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Ubiquiti Networks Covert IP security camera Indoor & outdoor (UVC-AI-THETA)
The Ubiquiti UniFi Protect Camera AI Theta is a security camera system designed specifically for interior design professionals. It comes with an 8 MP wide-angle lens for wall-mounted applications and a 12 MP fisheye 360° lens for ceiling-mounted applications. Additionally, it includes two-way audio, an advanced AI processing engine for long-range smart detections, and a color LCM display for monitoring device status.
UVC-AI-Theta Key Features:
- Designed specifically for interior design professionals
- Includes an 8 MP wide-angle lens for wall-mounted applications
- Comes with a 12 MP fisheye 360° lens for ceiling-mounted applications
- Features two-way audio and advanced AI processing engine for long-range smart detections
- Equipped with a color LCM display for monitoring device status.
Overall, this camera system offers high-quality features that cater to the needs of interior design professionals who prioritise security and aesthetics. It allows for versatile mounting options and comes equipped with advanced technology to enhance security and monitoring capabilities.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Form factor | Covert |
| Power consumption | 12.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Product colour | White |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Auto focus | Yes |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Video formats supported | H.264, MJPG |
| Frame rate | 24 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Live view | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 12.5 W |
| AC input voltage | 5 V |
| DC output voltage | 36, 57 |
| DC output current | 0.5 A |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 140 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 330 g |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Incl. VAT: £110.37
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor&Outdoor |
| Form factor | Dome |
| Product colour | white |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Camera pan control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 102.4° |
| Lens viewing angle, vertical | 71.4° |
| Lens viewing angle, diagonal | 134.3° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 1 |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 10 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, DNR |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 37 - 57 V |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Depth | 64.2 mm |
| Diameter | 10.9 cm |
| Weight | 390 g |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
Incl. VAT: £160.68
Incl. VAT: £331.53
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.