Ubiquiti UVC-G5-Dome UniFi Protect Dome IP Camera
SKU:
UVC-G5-Dome
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor&Outdoor |
| Form factor | Dome |
| Product colour | white |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Camera pan control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 102.4° |
| Lens viewing angle, vertical | 71.4° |
| Lens viewing angle, diagonal | 134.3° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 1 |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 10 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, DNR |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 37 – 57 V |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Depth | 64.2 mm |
| Diameter | 10.9 cm |
| Weight | 390 g |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
Buy new:
Excl. VAT: £133.90
Incl. VAT: £160.68
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti UVC-G5-Dome UniFi Protect Dome IP Camera
SKU:
UVC-G5-Dome
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor&Outdoor |
| Form factor | Dome |
| Product colour | white |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Camera pan control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 102.4° |
| Lens viewing angle, vertical | 71.4° |
| Lens viewing angle, diagonal | 134.3° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 1 |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 10 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, DNR |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 37 – 57 V |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Depth | 64.2 mm |
| Diameter | 10.9 cm |
| Weight | 390 g |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
Description
Ubiquiti UVC-G5-Dome UniFi Protect Dome IP Camera
The Ubiquiti UVC-G5-Dome UniFi Protect G5 Outdoor HD PoE Dome IP Camera is a next-gen 2K HD PoE ceiling camera with enhanced dynamic range and low-light performance.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor&Outdoor |
| Form factor | Dome |
| Product colour | white |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Camera pan control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 102.4° |
| Lens viewing angle, vertical | 71.4° |
| Lens viewing angle, diagonal | 134.3° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 1 |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 10 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, DNR |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 37 – 57 V |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Depth | 64.2 mm |
| Diameter | 10.9 cm |
| Weight | 390 g |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
Reviews (0)
Be the first to review “Ubiquiti UVC-G5-Dome UniFi Protect Dome IP Camera” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £133.90
Incl. VAT: £160.68
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ubiquiti UVC-G5-Dome UniFi Protect Dome IP Camera” Cancel reply
Description
Ubiquiti UVC-G5-Dome UniFi Protect Dome IP Camera
The Ubiquiti UVC-G5-Dome UniFi Protect G5 Outdoor HD PoE Dome IP Camera is a next-gen 2K HD PoE ceiling camera with enhanced dynamic range and low-light performance.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor&Outdoor |
| Form factor | Dome |
| Product colour | white |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Built-in processor | Yes |
| IK code | IK08 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Camera pan control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 102.4° |
| Lens viewing angle, vertical | 71.4° |
| Lens viewing angle, diagonal | 134.3° |
| Sensor type | CMOS |
| Number of sensors | 1 |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 10 m |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, DNR |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 37 – 57 V |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| Depth | 64.2 mm |
| Diameter | 10.9 cm |
| Weight | 390 g |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: UVC-G5-Bullet
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor&Outdoor |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | white/Black |
| Mounting type | Wall/Pole |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 84.4° |
| Lens viewing angle, vertical | 45.4° |
| Lens viewing angle, diagonal | 99.8° |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2688 x 1512 |
| Supported video modes | 1512p |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 4 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Management software | UniFi Protect |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 4 W |
| DC output voltage | 37, 57 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Length | 74.4 mm |
| Diameter | 7.55 cm |
| Weight | 225 g |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Number of cameras | 1 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
In Stock
Get Instant Price – £99.80Price range: Get Instant Price through £99.80 Ex VAT
SKU: VIGI C540(4MM)
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 01195-001
In Stock
Excl. VAT: £276.28
Incl. VAT: £331.53
Incl. VAT: £331.53
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.