Ubiquiti G3-PRO Bullet IP security camera Indoor (UVC-G3-PRO)
SKU:
UVC-G3-PRO
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ubiquiti G3-PRO Bullet IP security camera Indoor (UVC-G3-PRO)
SKU:
UVC-G3-PRO
Description
Ubiquiti G3-PRO Bullet IP security camera Indoor (UVC-G3-PRO)
Ubiquiti G3-PRO Bullet IP security camera Indoor 1920 x 1080 pixels Ceiling/wall
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Design | |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Housing material | Aluminium |
| Camera | |
| Lens viewing angle, horizontal | 108° |
| Lens viewing angle, vertical | 58° |
| Lens viewing angle, diagonal | 125° |
| Image sensor | |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8″) |
| Lens system | |
| Maximum aperture number | 2.1 |
| Minimum aperture number | 1.2 |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 3x |
| Focal length range | 3 – 9 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Video compression formats | H.264 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Frame rate | 30 fps |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
| Built-in HDD | No |
| Ports & interfaces | |
| Interface | RJ-45 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Anti-flicker | Yes |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 12.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operating systems supported | Debian 7.0, Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04 |
| Minimum RAM | 4096 MB |
| Minimum processor | 1.86 GHz |
| Weight & dimensions | |
| Length | 153 mm |
| Diameter | 8.6 cm |
| Weight | 700 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Ubiquiti G3-PRO Bullet IP security camera Indoor (UVC-G3-PRO)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ubiquiti G3-PRO Bullet IP security camera Indoor (UVC-G3-PRO)” Cancel reply
Description
Ubiquiti G3-PRO Bullet IP security camera Indoor (UVC-G3-PRO)
Ubiquiti G3-PRO Bullet IP security camera Indoor 1920 x 1080 pixels Ceiling/wall
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Design | |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Housing material | Aluminium |
| Camera | |
| Lens viewing angle, horizontal | 108° |
| Lens viewing angle, vertical | 58° |
| Lens viewing angle, diagonal | 125° |
| Image sensor | |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8″) |
| Lens system | |
| Maximum aperture number | 2.1 |
| Minimum aperture number | 1.2 |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 3x |
| Focal length range | 3 – 9 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Video compression formats | H.264 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Frame rate | 30 fps |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
| Built-in HDD | No |
| Ports & interfaces | |
| Interface | RJ-45 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Anti-flicker | Yes |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 12.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 90% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operating systems supported | Debian 7.0, Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04 |
| Minimum RAM | 4096 MB |
| Minimum processor | 1.86 GHz |
| Weight & dimensions | |
| Length | 153 mm |
| Diameter | 8.6 cm |
| Weight | 700 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: UVC-G5-Bullet
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor&Outdoor |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | white/Black |
| Mounting type | Wall/Pole |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Lens viewing angle, horizontal | 84.4° |
| Lens viewing angle, vertical | 45.4° |
| Lens viewing angle, diagonal | 99.8° |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Text caption overlay | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2688 x 1512 |
| Supported video modes | 1512p |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 4 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Management software | UniFi Protect |
| Reset button | Yes |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 4 W |
| DC output voltage | 37, 57 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Length | 74.4 mm |
| Diameter | 7.55 cm |
| Weight | 225 g |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Number of cameras | 1 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
In Stock
Get Instant Price – £99.80Price range: Get Instant Price through £99.80 Ex VAT
SKU: VIGI C540(4MM)
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: TAPO C320WS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: UVC-AI-Theta
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | IP Security cameras |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Maximum resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Form factor | Covert |
| Power consumption | 12.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Sensor type | CMOS |
| Auto focus | Yes |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Video formats supported | H.264, MJPG |
| Frame rate | 24 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Live view | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 12.5 W |
| AC input voltage | 5 V |
| DC output voltage | 36, 57 |
| DC output current | 0.5 A |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 140 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 330 g |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Number of cameras | 1 |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
In Stock
Excl. VAT: £222.14
Incl. VAT: £266.57
Incl. VAT: £266.57
SKU: 01195-001
In Stock
Excl. VAT: £276.28
Incl. VAT: £331.53
Incl. VAT: £331.53
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.