Brother TZE-231S2 DirectLabel black on white 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE231S2)
SKU:
TZE231S2
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Brother TZE-231S2 DirectLabel black on white 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE231S2)
SKU:
TZE231S2
Description
Brother TZE-231S2 DirectLabel black on white 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE231S2)
Brother TZE-231S2 DirectLabel black on white 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Laminated | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Tape type | TZe |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Adhesive type | Acrylic |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 4 m |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 1.2 cm |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 30 g |
| Width | 18 mm |
| Tape length | 4 m |
| Package weight | 45 g |
| Height | 105 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 45 g |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 212.4 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Brother TZE-231S2 DirectLabel black on white 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE231S2)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Brother TZE-231S2 DirectLabel black on white 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE231S2)” Cancel reply
Description
Brother TZE-231S2 DirectLabel black on white 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE231S2)
Brother TZE-231S2 DirectLabel black on white 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Laminated | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Tape type | TZe |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Adhesive type | Acrylic |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 4 m |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 1.2 cm |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 70 mm |
| Weight | 30 g |
| Width | 18 mm |
| Tape length | 4 m |
| Package weight | 45 g |
| Height | 105 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 45 g |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 212.4 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: DK11209
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22205
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22211
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK44205
In Stock
Get Instant Price
SKU: BP60PA
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22246
In Stock
Excl. VAT: £20.53
Incl. VAT: £24.63
Incl. VAT: £24.63
SKU: DR2005
In Stock
Excl. VAT: £76.02
Incl. VAT: £91.22
Incl. VAT: £91.22
SKU: DR2000
In Stock
Excl. VAT: £78.29
Incl. VAT: £93.95
Incl. VAT: £93.95
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.