Brother TZE-131S DirectLabel black on Transparent Laminat 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE131S)
SKU:
TZE131S
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Brother TZE-131S DirectLabel black on Transparent Laminat 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE131S)
SKU:
TZE131S
Description
Brother TZE-131S DirectLabel black on Transparent Laminat 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE131S)
Brother TZE-131S DirectLabel black on Transparent Laminat 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
Specifications
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on transparent |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | P-touch CUBE, PT-D800W, PT-D800W, PT-D450VP, PT-D600VP, PT-E300VP, PT-E550WVP, PT-H500, PT-P750W |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 4 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 80 mm |
| Weight | 30 g |
| Width | 20 mm |
| Tape length | 4 m |
| Package weight | 45 g |
| Height | 165 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 45 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 249 kg |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Brother TZE-131S DirectLabel black on Transparent Laminat 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE131S)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Brother TZE-131S DirectLabel black on Transparent Laminat 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE131S)” Cancel reply
Description
Brother TZE-131S DirectLabel black on Transparent Laminat 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm (TZE131S)
Brother TZE-131S DirectLabel black on Transparent Laminat 12mm x 4m for Brother P-Touch TZ 3.5-18mm/6-12mm/6-18mm/6-24mm/6-36mm
Specifications
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on transparent |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Brand compatibility | Brother |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Compatibility | P-touch CUBE, PT-D800W, PT-D800W, PT-D450VP, PT-D600VP, PT-E300VP, PT-E550WVP, PT-H500, PT-P750W |
| Technical details | |
| Tape type | TZe |
| Tape length | 4 m |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Grey |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 80 mm |
| Weight | 30 g |
| Width | 20 mm |
| Tape length | 4 m |
| Package weight | 45 g |
| Height | 165 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 45 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 249 kg |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: DKBU99
In Stock
Get Instant Price
SKU: DKN55224
In Stock
Get Instant Price
SKU: TZ221
In Stock
Get Instant Price
SKU: BP60MA
In Stock
Get Instant Price
SKU: BP60PA
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK11209
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK11219
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22606
In Stock
Excl. VAT: £41.89
Incl. VAT: £50.27
Incl. VAT: £50.27
SKU: DR2000
In Stock
Excl. VAT: £78.29
Incl. VAT: £93.95
Incl. VAT: £93.95
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.