Mikrotik wAP LR8 kit gateway/controller 10, 100 Mbit/s (RBwAPR-2nD&R11e-LR8)
SKU:
RBwAPR-2nD&R11e-LR8
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £130.80
Incl. VAT: £156.96
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
8 In Stock
8 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Mikrotik wAP LR8 kit gateway/controller 10, 100 Mbit/s (RBwAPR-2nD&R11e-LR8)
SKU:
RBwAPR-2nD&R11e-LR8
Description
Mikrotik wAP LR8 kit gateway/controller 10, 100 Mbit/s (RBwAPR-2nD&R11e-LR8)
Mikrotik wAP LR8 kit gateway/controller 10, 100 Mbit/s
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Features | |
| Antenna gain level (max) | 2 dBi |
| Performance | |
| Control display unit | No |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Frequency band | 0.65 GHz |
| Wi-Fi | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SIM card type | MiniSIM |
| SIM card slot | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 7 W |
| Input voltage | 9 – 30 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| System requirements | |
| Minimum RAM | 64 MB |
| Technical details | |
| Wi-Fi | Yes |
| Antenna gain level (max) | 2 dBi |
| Display | |
| Control display unit | No |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| Antenna | |
| Antenna gain level (max) | 2 dBi |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Mikrotik wAP LR8 kit gateway/controller 10, 100 Mbit/s (RBwAPR-2nD&R11e-LR8)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £130.80
Incl. VAT: £156.96
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
8 In Stock
8 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Mikrotik wAP LR8 kit gateway/controller 10, 100 Mbit/s (RBwAPR-2nD&R11e-LR8)” Cancel reply
Description
Mikrotik wAP LR8 kit gateway/controller 10, 100 Mbit/s (RBwAPR-2nD&R11e-LR8)
Mikrotik wAP LR8 kit gateway/controller 10, 100 Mbit/s
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Features | |
| Antenna gain level (max) | 2 dBi |
| Performance | |
| Control display unit | No |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Frequency band | 0.65 GHz |
| Wi-Fi | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SIM card type | MiniSIM |
| SIM card slot | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 7 W |
| Input voltage | 9 – 30 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| System requirements | |
| Minimum RAM | 64 MB |
| Technical details | |
| Wi-Fi | Yes |
| Antenna gain level (max) | 2 dBi |
| Display | |
| Control display unit | No |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| Antenna | |
| Antenna gain level (max) | 2 dBi |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: UXG-MAX
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Product colour | White |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 9.6 W |
| Weight | 520 g |
| Width | 141.8 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 127.6 mm |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| LED indicators | Yes |
| Control display unit | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
In Stock
Get Instant Price – £149.90Price range: Get Instant Price through £149.90 Ex VAT
SKU: Oc200
In Stock
Excl. VAT: £59.63
Incl. VAT: £71.55
Incl. VAT: £71.55
SKU: TRB140005000
In Stock
Excl. VAT: £102.73
Incl. VAT: £123.28
Incl. VAT: £123.28
SKU: RB924IR-2ND-BT5&BG77&R11E-LR8
In Stock
Excl. VAT: £160.50
Incl. VAT: £192.60
Incl. VAT: £192.60
SKU: TRB500000100
In Stock
Excl. VAT: £304.04
Incl. VAT: £364.85
Incl. VAT: £364.85
SKU: UDM-SE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Internal memory | 4096 MB |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Product colour | Stainless steel |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Reset button | Yes |
| Power consumption | 180 W |
| Power supply | 240 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 4.4 A |
| Weight | 4.95 kg |
| Width | 442.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Depth | 285.6 mm |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, Ready |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 3.3 cm (1.3") |
| Control display unit | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
In Stock
Excl. VAT: £375.90
Incl. VAT: £451.08
Incl. VAT: £451.08
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.