D-Link DWR-2101 5G Cellular Network Device Cellular Network Modem
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
D-Link DWR-2101 5G Cellular Network Device Cellular Network Modem
Description
D-Link DWR-2101 5G Cellular Network Device Cellular Network Modem
D-Link DWR-2101 cellular network device Cellular network modem
Experience next-generation 5G speeds and the unstoppable performance of Wi-Fi 6 with increased download speeds, drastically lower latency and reduced congestion on all your devices, wherever and whenever you wish. Never go anywhere without your Wi-Fi again.
The Future of Smart Home Connectivity
Bring revolutionary 5G speeds into your home and unleash the full power of Wi-Fi 6 on all your connected devices.
Welcome Home, 5G
Connect to a 5G network outside your home and distribute powerful Wi-Fi 6 inside your home. With 5G connectivity up to 1.6Gbps and a built-in Wi-Fi 6 hotspot offering combined speeds up to 1.8Gbps (574 + 1200Mbps) experience vastly increased download speeds, drastically lower latency, and massively reduced congestion throughout your home network.
Home Entertainment Like Never Before
With Wi-Fi 6, built for device-dense data-intensive environments, the DWR-2101 is powerful enough to support smooth 4K video streaming, low-latency VR gaming, cloud storage, multiple IoT devices, cell phones, tablets, and more — all at the same time. The perfect smart home entertainment hub!
The Future of Office Connectivity
Give your team, and your office network, the boost they deserve with next-generation 5G connectivity and Wi-Fi 6 technology for all.
Mobilize Your Office Network
Don’t let your Wi-Fi hold you and your business back. Boost your office productivity with ultra-high-speed Wi-Fi, low latency, and increased network efficiency. Prepare your team for success with the network mobility they need for doing next-generation business, today.
Grows with You
With support for up to 32 devices, a built-in Gigabit port, and the latest WPA3 security — you and your team can focus on growing your business, safe in the knowledge that your network is secure, encrypted and easily scalable. Ready to grow when you are.
The Future of 5G & Wi-Fi 6 On-The-Go
Don’t go anywhere without your Wi-Fi again, take your 5G Wi-Fi 6 mobile hotspot with you and stay connected wherever you go.
Take Your Network With You
Never go anywhere without your 5G Wi-Fi 6 again. Designed to go where you go, and ready to work where you work, the DWR-2101 is perfect for anything from streaming movies at a friend’s place, to conference calls while working on-the-go.
Stay Connected All Day
If you’re heading away for work, maybe off on a family adventure or doing some solo traveling, the DWR-2101’s all-day battery keeps you connected for longer while on the go. Removable and rechargeable, its battery can last for extended periods of time without a single charge.6 Perfect for an all-day excursion or long-distance business trip.
Why Choose the D-Link DWR-2101?
The D-Link DWR-2101 5G Mobile Hotspot is the perfect companion for anyone who needs reliable, high-speed internet access while on the go. With 5G connectivity, Wi-Fi 6, and the ability to connect multiple devices, this hotspot ensures you stay productive and connected wherever you are.
Use Cases:
- Ideal for business professionals working remotely
- Perfect for families needing reliable internet in multiple rooms
- Great for travelers, campers, or people on the move
- Backup internet option during service interruptions
What’s in the Box:
- D-Link DWR-2101 5G Mobile Hotspot
- USB Charging Cable
- Quick Start Guide
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Device type | Cellular network modem |
| Data network | 4G, 5G, LTE, WCDMA |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Cellular interface | |
| Number of SIM cards | 1 |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Network | |
| Supported network protocols | WPA/WPA2, WPA3 |
| Design | |
| Display type | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Device type | Cellular network modem |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Portable |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4″) |
| Ethernet LAN features | |
| Supported network protocols | WPA/WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN data rates | 1200 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rates supported | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi frequency | 5.85 GHz |
| Mobile network | |
| Number of SIM cards | 1 |
| Data network | 4G, 5G, LTE, WCDMA |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB port type | USB Type-C |
| Security | |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3 |
| DMZ support | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Performance | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 3 |
| Power | |
| Built-in battery | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 5260 mAh |
| Input voltage | 5 V |
| Power source type | Battery |
| Output current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -30 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 235 g |
| Width | 119 mm |
| Depth | 23.5 mm |
| Height | 72 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
D-Link DWR-2101 5G Cellular Network Device Cellular Network Modem
D-Link DWR-2101 cellular network device Cellular network modem
Experience next-generation 5G speeds and the unstoppable performance of Wi-Fi 6 with increased download speeds, drastically lower latency and reduced congestion on all your devices, wherever and whenever you wish. Never go anywhere without your Wi-Fi again.
The Future of Smart Home Connectivity
Bring revolutionary 5G speeds into your home and unleash the full power of Wi-Fi 6 on all your connected devices.
Welcome Home, 5G
Connect to a 5G network outside your home and distribute powerful Wi-Fi 6 inside your home. With 5G connectivity up to 1.6Gbps and a built-in Wi-Fi 6 hotspot offering combined speeds up to 1.8Gbps (574 + 1200Mbps) experience vastly increased download speeds, drastically lower latency, and massively reduced congestion throughout your home network.
Home Entertainment Like Never Before
With Wi-Fi 6, built for device-dense data-intensive environments, the DWR-2101 is powerful enough to support smooth 4K video streaming, low-latency VR gaming, cloud storage, multiple IoT devices, cell phones, tablets, and more — all at the same time. The perfect smart home entertainment hub!
The Future of Office Connectivity
Give your team, and your office network, the boost they deserve with next-generation 5G connectivity and Wi-Fi 6 technology for all.
Mobilize Your Office Network
Don’t let your Wi-Fi hold you and your business back. Boost your office productivity with ultra-high-speed Wi-Fi, low latency, and increased network efficiency. Prepare your team for success with the network mobility they need for doing next-generation business, today.
Grows with You
With support for up to 32 devices, a built-in Gigabit port, and the latest WPA3 security — you and your team can focus on growing your business, safe in the knowledge that your network is secure, encrypted and easily scalable. Ready to grow when you are.
The Future of 5G & Wi-Fi 6 On-The-Go
Don’t go anywhere without your Wi-Fi again, take your 5G Wi-Fi 6 mobile hotspot with you and stay connected wherever you go.
Take Your Network With You
Never go anywhere without your 5G Wi-Fi 6 again. Designed to go where you go, and ready to work where you work, the DWR-2101 is perfect for anything from streaming movies at a friend’s place, to conference calls while working on-the-go.
Stay Connected All Day
If you’re heading away for work, maybe off on a family adventure or doing some solo traveling, the DWR-2101’s all-day battery keeps you connected for longer while on the go. Removable and rechargeable, its battery can last for extended periods of time without a single charge.6 Perfect for an all-day excursion or long-distance business trip.
Why Choose the D-Link DWR-2101?
The D-Link DWR-2101 5G Mobile Hotspot is the perfect companion for anyone who needs reliable, high-speed internet access while on the go. With 5G connectivity, Wi-Fi 6, and the ability to connect multiple devices, this hotspot ensures you stay productive and connected wherever you are.
Use Cases:
- Ideal for business professionals working remotely
- Perfect for families needing reliable internet in multiple rooms
- Great for travelers, campers, or people on the move
- Backup internet option during service interruptions
What’s in the Box:
- D-Link DWR-2101 5G Mobile Hotspot
- USB Charging Cable
- Quick Start Guide
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Device type | Cellular network modem |
| Data network | 4G, 5G, LTE, WCDMA |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Cellular interface | |
| Number of SIM cards | 1 |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Network | |
| Supported network protocols | WPA/WPA2, WPA3 |
| Design | |
| Display type | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Device type | Cellular network modem |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Portable |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4″) |
| Ethernet LAN features | |
| Supported network protocols | WPA/WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN data rates | 1200 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rates supported | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi frequency | 5.85 GHz |
| Mobile network | |
| Number of SIM cards | 1 |
| Data network | 4G, 5G, LTE, WCDMA |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB port type | USB Type-C |
| Security | |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3 |
| DMZ support | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Performance | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 3 |
| Power | |
| Built-in battery | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 5260 mAh |
| Input voltage | 5 V |
| Power source type | Battery |
| Output current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -30 – 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 235 g |
| Width | 119 mm |
| Depth | 23.5 mm |
| Height | 72 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Incl. VAT: £143.40
Incl. VAT: £339.45
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.