Cisco CS-CODEC-EQ-K9 video conferencing system Ethernet LAN Video conferencing codec
SKU:
CS-CODEC-EQ-K9
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £9,249.24
Incl. VAT: £11,099.09
Delivery Date:
Tomorrow, May 15
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco CS-CODEC-EQ-K9 video conferencing system Ethernet LAN Video conferencing codec
SKU:
CS-CODEC-EQ-K9
Description
Cisco CS-CODEC-EQ-K9 video conferencing system Ethernet LAN Video conferencing codec
Cisco CS-CODEC-EQ-K9 video conferencing system Ethernet LAN Video conferencing codec
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Video conferencing codec |
| Product colour | White |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Product type | Video conferencing codec |
| Product colour | White |
| Wall mountable | Yes |
| Video | |
| HD type | 5K Ultra HD |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Maximum video resolution | 5056 x 3888 pixels |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711, G.722, G.729 |
| Audio formats supported | AAC-LD |
| Audio system full duplex | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| HDMI output ports quantity | 3 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Password protection | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Features | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Power | |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power source type | AC, PoE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 473 mm |
| Depth | 202 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.33 kg |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco CS-CODEC-EQ-K9 video conferencing system Ethernet LAN Video conferencing codec” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £9,249.24
Incl. VAT: £11,099.09
Delivery Date:
Tomorrow, May 15
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco CS-CODEC-EQ-K9 video conferencing system Ethernet LAN Video conferencing codec” Cancel reply
Description
Cisco CS-CODEC-EQ-K9 video conferencing system Ethernet LAN Video conferencing codec
Cisco CS-CODEC-EQ-K9 video conferencing system Ethernet LAN Video conferencing codec
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Video conferencing codec |
| Product colour | White |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Product type | Video conferencing codec |
| Product colour | White |
| Wall mountable | Yes |
| Video | |
| HD type | 5K Ultra HD |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Maximum video resolution | 5056 x 3888 pixels |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711, G.722, G.729 |
| Audio formats supported | AAC-LD |
| Audio system full duplex | Yes |
| File formats | |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| HDMI output ports quantity | 3 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Password protection | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Features | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Power | |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power source type | AC, PoE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 473 mm |
| Depth | 202 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.33 kg |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: UPL-Amp-W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Audio Amplifiers |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.0005 |
| RMS power output per channel (4 Ohm) | 260 W |
| RMS power output per channel (8 Ohm) | 130 W |
| Input impedance | 8 Ω |
| Purpose | Home |
| Product colour | White |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Quick start guide | Yes |
| Material | Plastic |
| Cables included | AC |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| AirPlay | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Maximum current | 2.5 A |
| Power source type | AC |
| Width | 217 mm |
| Depth | 236.8 mm |
| Height | 63.7 mm |
| Weight | 2.4 kg |
In Stock
Excl. VAT: £435.40
Incl. VAT: £522.48
Incl. VAT: £522.48
SKU: 83Z46AA#ABU
Key Features:
| Brand | Poly |
| Product type | Video collaboration bar |
| Product colour | Black, Grey |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Number of cameras | 1 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Digital zoom | 5x |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| Supported video modes | 2160p |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1400 x 1050 (SXGA+), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160 |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| RMS rated power | 3 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Video formats supported | AVC, H.239, H.264, H.265 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Digital zoom | 5x |
| Diagonal field of view | 121° |
| Zoom capability | Yes |
| Number of microphones | 4 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £679.46
Incl. VAT: £815.35
Incl. VAT: £815.35
SKU: 02037-002
In Stock
Excl. VAT: £1,351.35
Incl. VAT: £1,621.62
Incl. VAT: £1,621.62
SKU: CS-BARPRO-K9
In Stock
Excl. VAT: £6,683.99
Incl. VAT: £8,020.78
Incl. VAT: £8,020.78
SKU: CS-BARPRO-C-K9
In Stock
Excl. VAT: £7,064.09
Incl. VAT: £8,476.90
Incl. VAT: £8,476.90
SKU: CS-BRDP55-K9
In Stock
Excl. VAT: £13,652.52
Incl. VAT: £16,383.02
Incl. VAT: £16,383.02
SKU: CS-KIT-EQ-K9
In Stock
Excl. VAT: £17,567.13
Incl. VAT: £21,080.56
Incl. VAT: £21,080.56
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.