Mikrotik Cloud Router Switch (CRS504-4XQ-IN)
SKU:
CRS504-4XQ-IN
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £504.40
Incl. VAT: £605.28
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
1 In Stock
1 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Mikrotik Cloud Router Switch (CRS504-4XQ-IN)
SKU:
CRS504-4XQ-IN
Description
Mikrotik Cloud Router Switch (CRS504-4XQ-IN)
Mikrotik Cloud Router Switch
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP28 ports quantity | 4 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| 10G support | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros QCA9531 |
| Operating system installed | RouterOS |
| Power | |
| Power consumption (max) | 41 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Input voltage | 36 – 57 V |
| DC input voltage | 36 – 57 V |
| Power source | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 320 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 44 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Compliance certificates | CE, EAC, RoHS |
| Memory | |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Certificates | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Compliance certificates | CE, EAC, RoHS |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Input voltage | 36 – 57 V |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Mikrotik Cloud Router Switch (CRS504-4XQ-IN)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £504.40
Incl. VAT: £605.28
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
1 In Stock
1 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Mikrotik Cloud Router Switch (CRS504-4XQ-IN)” Cancel reply
Description
Mikrotik Cloud Router Switch (CRS504-4XQ-IN)
Mikrotik Cloud Router Switch
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP28 ports quantity | 4 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| 10G support | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros QCA9531 |
| Operating system installed | RouterOS |
| Power | |
| Power consumption (max) | 41 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Input voltage | 36 – 57 V |
| DC input voltage | 36 – 57 V |
| Power source | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 320 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 44 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Compliance certificates | CE, EAC, RoHS |
| Memory | |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Certificates | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Compliance certificates | CE, EAC, RoHS |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Input voltage | 36 – 57 V |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: RUT200
In Stock
Excl. VAT: £85.32
Incl. VAT: £102.38
Incl. VAT: £102.38
SKU: RBD53IG-5HACD2HND
In Stock
Excl. VAT: £93.15
Incl. VAT: £111.78
Incl. VAT: £111.78
SKU: L009UIGS-2HAXD-IN
In Stock
Excl. VAT: £96.61
Incl. VAT: £115.93
Incl. VAT: £115.93
Mikrotik wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black (RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN)
SKU: RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN
In Stock
Excl. VAT: £188.13
Incl. VAT: £225.75
Incl. VAT: £225.75
SKU: RUT956100100
In Stock
Excl. VAT: £194.36
Incl. VAT: £233.23
Incl. VAT: £233.23
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.