Cisco SFP-OC48-LR2 Compatible 2.5G SFP Transceiver Module
SKU:
SFP-OC48-LR2
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | SFP |
| Wavelength | 1550 nm |
| Max Distance | 80 km |
| Optcore Part Number | OSP2488-5580DCR-CSC |
| Data Rate | 2.488 Gb/s |
| Fiber Type | SMF |
| Optical Components | DFB/APD |
| Weight | 0.03 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Friday, May 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco SFP-OC48-LR2 Compatible 2.5G SFP Transceiver Module
SKU:
SFP-OC48-LR2
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | SFP |
| Wavelength | 1550 nm |
| Max Distance | 80 km |
| Optcore Part Number | OSP2488-5580DCR-CSC |
| Data Rate | 2.488 Gb/s |
| Fiber Type | SMF |
| Optical Components | DFB/APD |
| Weight | 0.03 kg |
Description
Cisco SFP-OC48-LR2 Compatible 2.5G SFP Transceiver Module
Cisco SFP-OC48-LR2 compatible 2.5Gb/s SFP Transceiver (SMF, 1550nm, 80km, LC, DDM).
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | SFP |
| Wavelength | 1550 nm |
| Max Distance | 80 km |
| Optcore Part Number | OSP2488-5580DCR-CSC |
| Data Rate | 2.488 Gb/s |
| Fiber Type | SMF |
| Optical Components | DFB/APD |
| Weight | 0.03 kg |
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco SFP-OC48-LR2 Compatible 2.5G SFP Transceiver Module” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Friday, May 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco SFP-OC48-LR2 Compatible 2.5G SFP Transceiver Module” Cancel reply
Description
Cisco SFP-OC48-LR2 Compatible 2.5G SFP Transceiver Module
Cisco SFP-OC48-LR2 compatible 2.5Gb/s SFP Transceiver (SMF, 1550nm, 80km, LC, DDM).
Technical Table
| Brand | Cisco |
| Product Type | Transceiver Module |
| Form Factor | SFP |
| Wavelength | 1550 nm |
| Max Distance | 80 km |
| Optcore Part Number | OSP2488-5580DCR-CSC |
| Data Rate | 2.488 Gb/s |
| Fiber Type | SMF |
| Optical Components | DFB/APD |
| Weight | 0.03 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: GLC-SX-MMD-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: J4858D-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: SFP-1000BASE-SX-AO
In Stock
Get Instant Price
Allied Telesis AT-SP10SR network transceiver module Fiber optic 10300 Mbit/s SFP+ 850 nm (AT-SP10SR)
SKU: AT-SP10SR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: GLC-TE-AO
Key Features:
| Brand | AddOn |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Form Factor | Plug-in module |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Cabling technology | 1000BASE-TX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Hot-Plug support | Yes |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Designed For | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter; Catalyst ESS9300 Embedded Series; Integrated Services Router 1111, 1112, 1113, 1116, 1117, 1118; Nexus 7700 F3-Series 48-Port Fiber 1 and 10G Ethernet Module, 93108TC-EX, 93180YC-FX, 9336C-FX2, 9372PX, 9372PX-E, 9396PX, 9396PX Hot Air Exhaust |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Features | Hot swap module replacement |
| Compliant Standards | IEEE 802.3 |
| Compliant Standards | MSA |
| Hot-Plug support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
In Stock
Excl. VAT: £47.86
Incl. VAT: £57.44
Incl. VAT: £57.44
SKU: SFP-10GBASE-SR-AO
In Stock
Excl. VAT: £56.21
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £67.45
SKU: SFP-10G-SR-S-AO
In Stock
Excl. VAT: £56.21
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £67.45
SKU: AT-SPFX/2-90
In Stock
Excl. VAT: £73.35
Incl. VAT: £88.02
Incl. VAT: £88.02
SKU: SFP-10GBASE-LR-AO
In Stock
Excl. VAT: £74.95
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £89.93
SKU: AGM732F
In Stock
Excl. VAT: £216.08
Incl. VAT: £259.29
Incl. VAT: £259.29
SKU: AXM763-10000S
In Stock
Excl. VAT: £295.76
Incl. VAT: £354.92
Incl. VAT: £354.92
SKU: AXM762-10000S
In Stock
Excl. VAT: £708.98
Incl. VAT: £850.78
Incl. VAT: £850.78
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.