Advantech 1000Base-SX Multi mode SFP (SFP-GSX/LCI-AE)
SKU:
SFP-GSX/LCI-AE
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Advantech 1000Base-SX Multi mode SFP (SFP-GSX/LCI-AE)
SKU:
SFP-GSX/LCI-AE
Description
Advantech 1000Base-SX Multi mode SFP (SFP-GSX/LCI-AE)
Advantech 1000Base-SX Multi mode SFP
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | SX |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Advantech |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Advantech |
| Country of origin | United Kingdom |
| Certification | CE, EMC, FCC, REACH, RoHS, TÜV |
| Certificates | |
| Certification | CE, EMC, FCC, REACH, RoHS, TÜV |
| Compliance certificates | TÜV mark, UKCA, Electromagnetic Compatibility (EMC), REACH, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Sustainability | |
| Doesn’t contain | Lead |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Doesn’t contain | Lead |
| Compliance certificates | TÜV mark, UKCA, Electromagnetic Compatibility (EMC), REACH, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Advantech 1000Base-SX Multi mode SFP (SFP-GSX/LCI-AE)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Advantech 1000Base-SX Multi mode SFP (SFP-GSX/LCI-AE)” Cancel reply
Description
Advantech 1000Base-SX Multi mode SFP (SFP-GSX/LCI-AE)
Advantech 1000Base-SX Multi mode SFP
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | SX |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Advantech |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Advantech |
| Country of origin | United Kingdom |
| Certification | CE, EMC, FCC, REACH, RoHS, TÜV |
| Certificates | |
| Certification | CE, EMC, FCC, REACH, RoHS, TÜV |
| Compliance certificates | TÜV mark, UKCA, Electromagnetic Compatibility (EMC), REACH, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Sustainability | |
| Doesn’t contain | Lead |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Doesn’t contain | Lead |
| Compliance certificates | TÜV mark, UKCA, Electromagnetic Compatibility (EMC), REACH, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: SFP-1000BASE-LX-AO
In Stock
Get Instant Price
Allied Telesis AT-SP10SR network transceiver module Fiber optic 10300 Mbit/s SFP+ 850 nm (AT-SP10SR)
SKU: AT-SP10SR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: TL-SM5310-T
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: J4858D-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: J4859D-AO
In Stock
Get Instant Price
SKU: SM5110-LR
In Stock
Excl. VAT: £35.62
Incl. VAT: £42.74
Incl. VAT: £42.74
SKU: J8177D-AO
In Stock
Excl. VAT: £37.69
Incl. VAT: £45.22
Incl. VAT: £45.22
SKU: GLC-TE-AO
Key Features:
| Brand | AddOn |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Form Factor | Plug-in module |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Cabling technology | 1000BASE-TX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Hot-Plug support | Yes |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Designed For | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter; Catalyst ESS9300 Embedded Series; Integrated Services Router 1111, 1112, 1113, 1116, 1117, 1118; Nexus 7700 F3-Series 48-Port Fiber 1 and 10G Ethernet Module, 93108TC-EX, 93180YC-FX, 9336C-FX2, 9372PX, 9372PX-E, 9396PX, 9396PX Hot Air Exhaust |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Features | Hot swap module replacement |
| Compliant Standards | IEEE 802.3 |
| Compliant Standards | MSA |
| Hot-Plug support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
In Stock
Excl. VAT: £47.32
Incl. VAT: £56.79
Incl. VAT: £56.79
SKU: AT-SPTX-90
In Stock
Excl. VAT: £78.88
Incl. VAT: £94.65
Incl. VAT: £94.65
SKU: AGM731F
In Stock
Excl. VAT: £87.12
Incl. VAT: £104.55
Incl. VAT: £104.55
SKU: AXM762-10000S
In Stock
Excl. VAT: £599.68
Incl. VAT: £719.62
Incl. VAT: £719.62
SKU: AXM761P10-10000S
In Stock
Excl. VAT: £1,340.85
Incl. VAT: £1,609.02
Incl. VAT: £1,609.02
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.