AddOn Networks network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 850 nm (SFP-10GBASE-SR-AO)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £56.21
Incl. VAT: £67.45
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
AddOn Networks network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 850 nm (SFP-10GBASE-SR-AO)
Description
AddOn Networks network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 850 nm (SFP-10GBASE-SR-AO)
AddOn Networks SFP-10GBASE-SR-AO network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 850 nm
Specifications
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Technical details | |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Performance | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.7 mm |
| Depth | 55.9 mm |
| Height | 7.62 mm |
| Weight | 68 g |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 159 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 159 g |
Technical Table
Excl. VAT: £56.21
Incl. VAT: £67.45
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
AddOn Networks network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 850 nm (SFP-10GBASE-SR-AO)
AddOn Networks SFP-10GBASE-SR-AO network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 850 nm
Specifications
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Technical details | |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Performance | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.7 mm |
| Depth | 55.9 mm |
| Height | 7.62 mm |
| Weight | 68 g |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 159 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.9 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 159 g |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Allied Telesis AT-SP10SR network transceiver module Fiber optic 10300 Mbit/s SFP+ 850 nm (AT-SP10SR)
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | AddOn Networks |
| Product Type | Network Transceiver Modules |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Form Factor | Plug-in module |
| Interface type | SFP |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco 7300, Catalyst 2940-8TF-S, Catalyst 2970G-24TS, Catalyst 3750G-24TS, Catalyst 3750-24TS, Catalyst 3750-48TS, Catalyst 3750G-12S, Supervisor Engine 720, WS-X6724-SFP, 10720-GE-FE-TX, 10720-GE-FE-TX-B |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Interfaces | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 14 mm |
Incl. VAT: £38.92
Key Features:
| Brand | AddOn |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Form Factor | Plug-in module |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Cabling technology | 1000BASE-TX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Hot-Plug support | Yes |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Designed For | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter; Catalyst ESS9300 Embedded Series; Integrated Services Router 1111, 1112, 1113, 1116, 1117, 1118; Nexus 7700 F3-Series 48-Port Fiber 1 and 10G Ethernet Module, 93108TC-EX, 93180YC-FX, 9336C-FX2, 9372PX, 9372PX-E, 9396PX, 9396PX Hot Air Exhaust |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Features | Hot swap module replacement |
| Compliant Standards | IEEE 802.3 |
| Compliant Standards | MSA |
| Hot-Plug support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
Incl. VAT: £56.79
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £104.55
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.