Allied Telesis SFP (mini-GBIC) transceiver module – 100Mb LAN – 100Base-FX – LC multi-mode – up to 2 km – 1310 nm – for CentreCOM AT-GS980M/52PS, AT-SH230-28GP, AT-x230-52GT, AT-x230L-17GT (AT-SPFX/2-90)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £73.06
Incl. VAT: £87.67
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
2 In Stock
2 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Allied Telesis SFP (mini-GBIC) transceiver module – 100Mb LAN – 100Base-FX – LC multi-mode – up to 2 km – 1310 nm – for CentreCOM AT-GS980M/52PS, AT-SH230-28GP, AT-x230-52GT, AT-x230L-17GT (AT-SPFX/2-90)
Description
Allied Telesis SFP (mini-GBIC) transceiver module – 100Mb LAN – 100Base-FX – LC multi-mode – up to 2 km – 1310 nm – for CentreCOM AT-GS980M/52PS, AT-SH230-28GP, AT-x230-52GT, AT-x230L-17GT (AT-SPFX/2-90)
Allied Telesis AT SPFX/2 – SFP (mini-GBIC) transceiver module – 100Mb LAN – 100Base-FX – LC multi-mode – up to 2 km – 1310 nm – for CentreCOM AT-GS980M/52PS, AT-SH230-28GP, AT-x230-52GT, AT-x230L-17GT
Technical Table
Excl. VAT: £73.06
Incl. VAT: £87.67
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
2 In Stock
2 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Allied Telesis SFP (mini-GBIC) transceiver module – 100Mb LAN – 100Base-FX – LC multi-mode – up to 2 km – 1310 nm – for CentreCOM AT-GS980M/52PS, AT-SH230-28GP, AT-x230-52GT, AT-x230L-17GT (AT-SPFX/2-90)
Allied Telesis AT SPFX/2 – SFP (mini-GBIC) transceiver module – 100Mb LAN – 100Base-FX – LC multi-mode – up to 2 km – 1310 nm – for CentreCOM AT-GS980M/52PS, AT-SH230-28GP, AT-x230-52GT, AT-x230L-17GT
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Incl. VAT: £43.70
Incl. VAT: £45.22
Key Features:
| Brand | AddOn |
| Product type | Network Transceiver Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Form Factor | Plug-in module |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Cabling technology | 1000BASE-TX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Hot-Plug support | Yes |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Designed For | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter; Catalyst ESS9300 Embedded Series; Integrated Services Router 1111, 1112, 1113, 1116, 1117, 1118; Nexus 7700 F3-Series 48-Port Fiber 1 and 10G Ethernet Module, 93108TC-EX, 93180YC-FX, 9336C-FX2, 9372PX, 9372PX-E, 9396PX, 9396PX Hot Air Exhaust |
| Device Type | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 1000Base-T |
| Data Link Protocol | 1GbE |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Max Transfer Distance | 100 m |
| Features | Hot swap module replacement |
| Compliant Standards | IEEE 802.3 |
| Compliant Standards | MSA |
| Hot-Plug support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
Incl. VAT: £56.79
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £67.45
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £243.27
Incl. VAT: £246.39
Incl. VAT: £719.62
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.