ADATA 16GB MicroSDHC UHS-I CLASS10 (AUSDH16GUICL10-PA1)
SKU:
AUSDH16GUICL10-PA1
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
ADATA 16GB MicroSDHC UHS-I CLASS10 (AUSDH16GUICL10-PA1)
SKU:
AUSDH16GUICL10-PA1
Description
ADATA 16GB MicroSDHC UHS-I CLASS10 (AUSDH16GUICL10-PA1)
ADATA 16GB MicroSDHC UHS-I CLASS10
Specifications
| CAPACITY | 16GB |
| TYPE | microSDHC |
| SPEED RATING | SDHC CL10 UHS-1 Speed Class 1 |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 80MB/sec Write speed up to 10MB/sec |
| UHS SPEED CLASS | UHS-I |
| TEMPERATURE RANGE | -25°C (-13°F) ~ 85°C (185°F) |
| DIMENSIONS | 15mm x 11mm x 1.0mm |
| PACKAGING | Bulk packing incl. SD adapter |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “ADATA 16GB MicroSDHC UHS-I CLASS10 (AUSDH16GUICL10-PA1)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ADATA 16GB MicroSDHC UHS-I CLASS10 (AUSDH16GUICL10-PA1)” Cancel reply
Description
ADATA 16GB MicroSDHC UHS-I CLASS10 (AUSDH16GUICL10-PA1)
ADATA 16GB MicroSDHC UHS-I CLASS10
Specifications
| CAPACITY | 16GB |
| TYPE | microSDHC |
| SPEED RATING | SDHC CL10 UHS-1 Speed Class 1 |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 80MB/sec Write speed up to 10MB/sec |
| UHS SPEED CLASS | UHS-I |
| TEMPERATURE RANGE | -25°C (-13°F) ~ 85°C (185°F) |
| DIMENSIONS | 15mm x 11mm x 1.0mm |
| PACKAGING | Bulk packing incl. SD adapter |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AUSDX64GUI3V30SHA2-RA1
In Stock
Get Instant Price
SKU: AUSDX64GUICL10-RA1
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AUSDX128GUICL10A1-RA1
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AUSDX256GUI3V30SA2-RA1
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ASDH32GUICL10-R
In Stock
Get Instant Price
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.