ADATA Premier Pro 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10 (AUSDX256GUI3V30SA2-RA1)
SKU:
AUSDX256GUI3V30SA2-RA1
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
ADATA Premier Pro 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10 (AUSDX256GUI3V30SA2-RA1)
SKU:
AUSDX256GUI3V30SA2-RA1
Description
ADATA Premier Pro 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10 (AUSDX256GUI3V30SA2-RA1)
ADATA Premier Pro 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Design | |
| Product colour | Black, Blue |
| Protection features | Magnet proof, Shock resistant, Temperature proof, Vibration proof, Waterproof |
| Certification | IPX7 ISO7816-1 EMC IEC61000-4-2 FCC CE |
| Features | |
| Product colour | Black, Blue |
| Protection features | Magnet proof, Shock resistant, Temperature proof, Vibration proof, Waterproof |
| Certification | IPX7 ISO7816-1 EMC IEC61000-4-2 FCC CE |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Magnet proof, Shock resistant, Temperature proof, Vibration proof, Waterproof |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 256 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 – 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.25 g |
| Width | 11 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 1 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Certificates | |
| Certification | IPX7 ISO7816-1 EMC IEC61000-4-2 FCC CE |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “ADATA Premier Pro 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10 (AUSDX256GUI3V30SA2-RA1)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ADATA Premier Pro 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10 (AUSDX256GUI3V30SA2-RA1)” Cancel reply
Description
ADATA Premier Pro 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10 (AUSDX256GUI3V30SA2-RA1)
ADATA Premier Pro 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Design | |
| Product colour | Black, Blue |
| Protection features | Magnet proof, Shock resistant, Temperature proof, Vibration proof, Waterproof |
| Certification | IPX7 ISO7816-1 EMC IEC61000-4-2 FCC CE |
| Features | |
| Product colour | Black, Blue |
| Protection features | Magnet proof, Shock resistant, Temperature proof, Vibration proof, Waterproof |
| Certification | IPX7 ISO7816-1 EMC IEC61000-4-2 FCC CE |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Magnet proof, Shock resistant, Temperature proof, Vibration proof, Waterproof |
| Memory adapter included | SD |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 256 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 – 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.25 g |
| Width | 11 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 1 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Certificates | |
| Certification | IPX7 ISO7816-1 EMC IEC61000-4-2 FCC CE |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Compliance certificates | RoHS |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AUSDH16GUICL10-PA1
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AUSDX128GUICL10A1-RA1
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AUSDH32GUICL10-RA1
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ASDX256GUI3V30S-R
In Stock
Excl. VAT: £27.42
Incl. VAT: £32.90
Incl. VAT: £32.90
SKU: AUSDX128GUI3V30SHA2-RA1
In Stock
Excl. VAT: £43.70
Incl. VAT: £52.44
Incl. VAT: £52.44
SKU: AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1
In Stock
Excl. VAT: £58.65
Incl. VAT: £70.38
Incl. VAT: £70.38
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.