Canon 0318C001/PGI-570PGBKXL Ink cartridge black high-capacity pigmented, 500 pages ISO/IEC 24711 22.2ml for Canon Pixma MG 5750/7750 (0318C001)
SKU:
0318C001
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Canon 0318C001/PGI-570PGBKXL Ink cartridge black high-capacity pigmented, 500 pages ISO/IEC 24711 22.2ml for Canon Pixma MG 5750/7750 (0318C001)
SKU:
0318C001
Description
Canon 0318C001/PGI-570PGBKXL Ink cartridge black high-capacity pigmented, 500 pages ISO/IEC 24711 22.2ml for Canon Pixma MG 5750/7750 (0318C001)
Canon 0318C001/PGI-570PGBKXL Ink cartridge black high-capacity pigmented, 500 pages ISO/IEC 24711 22.2ml for Canon Pixma MG 5750/7750
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | INK PGI-570XL PGBK |
| Black ink volume | 22 ml |
| Brand compatibility | Canon |
| Black ink page yield | 500 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | PIXMA MG5750, PIXMA MG5751, PIXMA MG5752, PIXMA MG5753, PIXMA MG6850, PIXMA MG6851, PIXMA MG6852, PIXMA MG6853, PIXMA MG7750, PIXMA MG7751, PIXMA MG7752, PIXMA MG7753, PIXMA TS5050, PIXMA TS5055, PIXMA TS5053, PIXMA TS5051, PIXMA TS6050, PIXMA TS6052, PIXMA TS6051, PIXMA TS8050, PIXMA TS8051, PIXMA TS8052, PIXMA TS8053, PIXMA TS9050, PIXMA TS9055 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 – 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 – 35 °C |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Japan |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Canon 0318C001/PGI-570PGBKXL Ink cartridge black high-capacity pigmented, 500 pages ISO/IEC 24711 22.2ml for Canon Pixma MG 5750/7750 (0318C001)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Canon 0318C001/PGI-570PGBKXL Ink cartridge black high-capacity pigmented, 500 pages ISO/IEC 24711 22.2ml for Canon Pixma MG 5750/7750 (0318C001)” Cancel reply
Description
Canon 0318C001/PGI-570PGBKXL Ink cartridge black high-capacity pigmented, 500 pages ISO/IEC 24711 22.2ml for Canon Pixma MG 5750/7750 (0318C001)
Canon 0318C001/PGI-570PGBKXL Ink cartridge black high-capacity pigmented, 500 pages ISO/IEC 24711 22.2ml for Canon Pixma MG 5750/7750
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | INK PGI-570XL PGBK |
| Black ink volume | 22 ml |
| Brand compatibility | Canon |
| Black ink page yield | 500 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | PIXMA MG5750, PIXMA MG5751, PIXMA MG5752, PIXMA MG5753, PIXMA MG6850, PIXMA MG6851, PIXMA MG6852, PIXMA MG6853, PIXMA MG7750, PIXMA MG7751, PIXMA MG7752, PIXMA MG7753, PIXMA TS5050, PIXMA TS5055, PIXMA TS5053, PIXMA TS5051, PIXMA TS6050, PIXMA TS6052, PIXMA TS6051, PIXMA TS8050, PIXMA TS8051, PIXMA TS8052, PIXMA TS8053, PIXMA TS9050, PIXMA TS9055 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 – 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 – 35 °C |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Japan |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: DKBU99
In Stock
Get Instant Price
SKU: TZ221
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK44205
In Stock
Get Instant Price
SKU: DK22246
In Stock
Excl. VAT: £20.53
Incl. VAT: £24.63
Incl. VAT: £24.63
SKU: DK22212
In Stock
Excl. VAT: £30.50
Incl. VAT: £36.60
Incl. VAT: £36.60
SKU: DR2005
In Stock
Excl. VAT: £76.02
Incl. VAT: £91.22
Incl. VAT: £91.22
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.