Ubiquiti UniFi SmartPower Redundant Power System (USP-RPS)
SKU:
USP-RPS
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Power Supply Units |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Total power | 995 W |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Grey |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Certification | CE, FCC, IC |
Buy new:
Excl. VAT: £314.90
Incl. VAT: £377.88
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
5 In Stock
5 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
SKU:
USP-RPS
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Power Supply Units |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Total power | 995 W |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Grey |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Certification | CE, FCC, IC |
Buy new:
Excl. VAT: £314.90
Incl. VAT: £377.88
Delivery Date:
Tuesday, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
5 In Stock
5 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Ubiquiti UniFi SmartPower Redundant Power System (USP-RPS)” Cancel reply
Description
Ubiquiti UniFi SmartPower Redundant Power System (USP-RPS)
The Ubiquiti USP-RPS UniFi SmartPower RPS Redundant Power Supply is a proprietary redundant power system designed to protect up to six UniFi SmartPower supported devices from sudden power supply module failure. The USP-RPS continually monitors all attached devices. In the event of an internal AC/DC power supply failure, failover is automatic so your network continues to operate with no interruption in service. With a 950W DC power budget, the USP-RPS can protect a variety of high-power devices, including UniFi PoE switches. An integrated 1.3-inch colour touchscreen LCM displays system information for convenient monitoring.
Key Features
- Six (6) RPS DC Ports.
- One (1) 10/100/1000 Mbps RJ45 Port.
- Includes one (1) USP cable (additional cables sold separately, see accessories tab).
- Continual monitoring of six attached devices.
- Automatic failover if PSU failure is detected.
- Rackmount design.
- Central management available via the UniFi Controller.
Technical Table
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Power Supply Units |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Total power | 995 W |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Grey |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Certification | CE, FCC, IC |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 0-761345-11659
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11748-7
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11769-2
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-06487
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 0-761345-11653-4
In Stock
Excl. VAT: £37.61
Incl. VAT: £45.13
Incl. VAT: £45.13
SKU: CGFJT
In Stock
Excl. VAT: £47.15
Incl. VAT: £56.58
Incl. VAT: £56.58
SKU: J1J77
In Stock
Excl. VAT: £49.45
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £59.34
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.